#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Controlling projektów w firmie

System controllingu w firmach projektowych znacznie różni się od tradycyjnych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe czy handlowe. Poniżej przedstawiamy zakres typowych praktyk controllingu projektowego opierając się na przykładach firm, które wspólnie z FlexiSolutions stworzyły nowoczesne narzędzia zapewniające integralność raportowania wyników zarządczych i monitorowania efektywności kontraktów.

Controlling projektowy

Wybrane sektory i branże mają potrzebę wdrożenia narzędzi controllingu projektowego. Projekt jako podstawowe centrum zysku funkcjonuje w firmach budowlanych, deweloperskich, informatycznych czy agencjach marketingowych. Wszędzie tam, gdzie relacja z klientem opiera się na dostarczeniu indywidualnego, niepowtarzalnego produktu lub usługi można efektywnie mówić o potrzebie controllingu projektów. W takich organizacjach typowy jest dualizm raportowania zarządczego. Funkcjonują w nich zarówno klasyczne narzędzia controllingu finansowego, jak i narzędzia controllingu projektowego. Organizacje zatrudniające setki lub tysiące pracowników z pewnością wdrożyły procesy budżetowania, prognozowania i monitorowania realizacji w odniesieniu do segmentów lub linii biznesowych, rynków czy klientów.

Narzędzia controllingu finansowego opierają się najczęściej na ewidencji finansowo księgowej (raportowanie wyników) oraz danych pochodzących ze szczegółowych narzędzi controllingu operacyjnego (budżetowanie i prognozowanie sprzedaży, produkcji, logistyki). Controlling projektów staje się w ten sposób odmianą controllingu operacyjnego – a narzędzia budżetowania, raportowania i monitorowania wyników projektów lub zleceń stanowią fundament dla kontroli rentowności i efektywności działalności firmy.

Co wyróżnia controlling projektów

Indywidualny budżet projektowy

Praktyka controllingu projektów w wielu aspektach powiela wzorce i narzędzia znane z innych branż. Zazwyczaj przed rozpoczęciem projektu powstaje jego budżet, który stanowi podstawę dla późniejszego monitorowania realizacji i analizy odchyleń. W trakcie realizacji projektu tworzone są prognozy uwzględniające aktualizacje i urealnienia budżetu zgodnie z wiedzą osoby zarządzającej projektem, których konsolidacja pozwala dostarczyć kierownictwu jednostki projekcję przychodów i kosztów na poziomie całej firmy.

Brak rocznego cyklu budżetowego

Controlling projektowy nie funkcjonuje w powtarzalnym rocznym cyklu budżetowym, najczęściej początek i koniec projektu nie ma związku z rokiem obrotowym spółki. Co oznacza, że budżety projektów nie są tworzone w ramach rocznego cyklu budżetowego, a asynchronicznie w momencie gdy pojawia się nowa okazja sprzedażowa lub kontrakt.

Ponadto, harmonogram projektu może obejmować zadania realizowane w różnych latach fiskalnych lub kalendarzowych. Dlatego wartości „narastająco” w raportach zarządczych prezentujących przychody i koszty projektów kumulowane są od początku realizacji projektu, a nie od początku roku kalendarzowego lub fiskalnego. Podobnie horyzont planowania i analizy prognozy może wykraczać poza obecne okno planowania finansowego.

Budżet finansowy nie jest równy budżetom projektowym

Przy takiej organizacji procesów budżet finansowy całej spółki nie jest zwykłą sumą budżetów projektowych. Konsolidacja danych szczegółowych, która jest naturalnym sposobem raportowania w innych branżach w tym wypadku może mieć zastosowanie wyłącznie do danych wykonania. W przypadku budżetów i prognoz częstym scenariuszem jest luka pomiędzy wynikami całej firmy, a sumą zaplanowanych projektów. Mówimy tu o sytuacji, kiedy dokładnie nie wiemy jakie to będą projekty, ale do osiągnięcia celów i zbilansowania budżetu przychodów i kosztów przyjmujemy, że pojawią się zlecenia, które zaalokują zasoby nie przypisane do trwających obecnie kontraktów.

Unikalny charakter i brak powtarzalności projektów

Ostatnim aspektem, na który warto w tym miejscu zwrócić uwagę jest fakt niepowtarzalności projektów. Unikalny charakter jest elementem definicji projektu co stanowi kluczową różnicę pomiędzy projektem a procesem. Ta cecha projektów rodzi konieczność odpowiedniego zaprojektowania systemu controllingu projektowego. Metodyki i procesy zarządzania projektami pozwalają na optymalne osiągnięcie celów biznesowych niezależnie od specyfiki przedsięwzięcia. Podobnie procesy controllingu projektowego powinny ujednolicać przepływ informacji zarządczej w sposób zapewniający możliwość konsolidacji danych i prowadzenia analiz porównawczych.

Controlling projektów w praktyce

Typowym podejściem w firmach jest wypracowanie korporacyjnych formatów raportowania, zawierających ustaloną analitykę raportowania wspólną dla wszystkich projektów. Analityka ta najczęściej jest wprowadzana w formularzach planistycznych oraz strukturach systemu finansowo-księgowego. Ujęcie w dekretacji kodu projektu oraz specyfikacji pozycji kosztów (względnie również charakterystyki przychodów) pozwala zautomatyzować raportowanie zarządcze.

W celu zapewnienia większej przejrzystości budżetów i prognoz firmy umożliwiają wprowadzanie szczegółów planistycznych zgodnie z potrzebami kierownika projektu. W ten sposób standardowy układ raportowania rozszerzany jest o pozycje wynikające bezpośrednio z zadań i potrzeb danego kontraktu.

Jeden dominujący wzorzec dla takiej formy planowania nie jest łatwy do wskazania – równie dobrze może to być dodatkowe rozbicie według etapów i zadań harmonogramu (WBS – Work Breakdown Structure), jak i specyfikacja materiałów lub usług niezbędnych do realizacji projektu. W obu przypadkach wspólną cechą jest to, że linie szczegółowe powstają w kontekście konkretnego projektu i mają zastosowanie wyłącznie dla niego. Taka analityka nie jest zazwyczaj implementowana w systemie finansowo-księgowym. Oznacza to, że raportowanie wykonania odbywa się na wyższym poziomie syntetyki (zgodnie z kodami księgowymi) lub wymaga dodatkowego przetwarzania danych poza ewidencją księgową w systemie controllingu lub skoroszytach kierownika projektu.

Controlling projektowy w systemie FlexiReporting

W portfolio FlexiSolutions mamy pomyślne wdrożenia rozwiązań controllingu projektów. Praktyka pokazuje, ze controllerzy korzystający ze specjalistycznych narzędzi IT dostrzegają dużą wartość dodaną dla jakości procesów planowania i raportowania zarządczego. Doceniają uporządkowany i zautomatyzowany proces, lepszy przepływ informacji na linii finanse-biznes oraz przywołaną już wcześniej możliwość dokładnego wyjaśnienia każdej raportowanej wartości. 

Previous
Next

Innowacyjny system planowania i analiz

Poznaj system controllingu FlexiReporting, który implementuje procesy budżetowania, prognozowania i raportowania projektów oraz pozwala na integrację z dowolnym systemem finansowo-księgowym.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
03 mar 2023

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (ang. KPI, Key Performance Indicators) znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.
Więcej
24 lut 2023

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Przy planowaniu sprzedaży możliwe jest zastosowanie metody top-down, bottom-up lub middle-out. Podpowiadamy co oznaczają te pojęcia i jak wybrać odpowiednią metodę. należy pamiętać, że metoda planowania sprzedaży musi być dobrana do struktury i modelu biznesowego firmy.
Więcej
22 lut 2023

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.
Więcej
15 lut 2023

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.
Więcej
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Konsolidacja finansowa
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdania finansowe
  • MSSF16
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.