#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.

Czym jest Demand Planning?

Demand Planning w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza planowanie popytu. Jest to proces biznesowy, który pozwala firmom oszacować zapotrzebowanie ze strony klientów na wytwarzane produkty. Demand Planning pozwala zaplanować odpowiednią strukturę ilościową i asortymentową produktów, aby sprostać tym potrzebom klientów. Proces obejmuje analizę danych historycznych, trendów rynkowych, sytuacji konkurencyjnej i innych czynników wpływających na popyt.  

Korzyści z wdrożenia Demand Planning w przedsiębiorstwie

Wdrożenie formalnego procesu Demand Planning może przynieść szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Choć w różnych firmach istotność wymienionych poniżej czynników może być różna.

Podstawowym benefitem jest poprawa jakości prognozowania w całej firmie. Systematyczny proces prognozowania popytu dostarcza informacje wejściowe, które mogą być efektywnie wykorzystane w procesach planowania finansowego czy operacyjnego. Odpowiednio wdrożony proces Demand Planning poprawia współpracę pomiędzy różnymi funkcjami i działami przedsiębiorstwa. Efektywny przepływ prognoz popytu pomiędzy działami sprzedaży, produkcji, zakupów, logistyki czy finansów sprawia, iż cała organizacja jest w stanie lepiej dostosowywać swe procesy biznesowe w kontekście planowanych obrotów i wyzwań operacyjnych.

Demand Planning w naturalny sposób prowadzi do optymalizacji planowania produkcji. Planowanie produkcji w oparciu o prognozy sprzedażowe ogranicza ryzyko braku dostępności towarów (utracona sprzedaż). Z drugiej strony Demand Planning chroni również firmę przed wytwarzaniem produktów, na które nie będzie zbytu, przyczyniając się bezpośrednio do ograniczenia strat magazynowych.

W konsekwencji proces Demand Planning prowadzi bezpośrednio do poprawy efektywności kapitału pracującego. Zintegrowane prognozowanie sprzedaży i planowanie operacyjne pozwala ograniczyć wartości utrzymywanych zapasów dla produktów gotowych oraz materiałów wykorzystywanych do produkcji. Uwolnienie środków zamrożonych w kapitale pracującym poprawia płynność firmy i pozwala zaangażować wolną gotówkę w aktywności lub inwestycje wspierające rozwój przedsiębiorstwa.

Zbierając powyższe planowanie popytu może przyczynić się do poprawy rentowności firmy. Optymalizacja poziomu zapasów, lepsze planowanie produkcji (krótsze przestoje oraz czasy przezbrojeń) oraz efektywne wykorzystanie szans sprzedażowych prowadzą wprost do zwiększenia przychodów lub ograniczenia kosztów operacyjnych. Wymieniając korzyści z wdrożenia procesu Demand Planning w firmie warto też zwrócić  uwagę na aspekty miękkie. Dla przykładu jednym z benefitów z systematycznego prognozowania popytu może być usprawnienie procesu wdrażania nowych produktów. Lepsze zrozumienie potrzeb rynku i analiza planowanego popytu w poszczególnych segmentach asortymentowych pozwala optymalizować portfel projektów R&D przedsiębiorstwa i angażować zasoby firmy w rozwój produktów wpisujących się w aktualne oczekiwania klientów.

Z jakich kroków składa się typowy proces planowania popytu?

Przebieg procesu Demand Planning może się różnić w zależności od specyfiki firmy oraz branży. Jednak projektując nowy proces w organizacji należy uwzględnić następujące zadania:

  • Zbieranie danych: pozyskiwanie i przetwarzanie danych historycznych (dotychczasowe zamówienia i zakupy klientów, złożone zamówienia z przyszłą datą realizacji) oraz prospektywnych (trendy rynkowe, informacje o działaniach klientów, inne informacje, które mogą być przydatne z punktu widzenia planowania popytu).
  • Prognozowanie sprzedaży: wykorzystanie wiedzy eksperckiej pracowników sprzedaży oraz modeli i metod analitycznych i statystycznych do oszacowania przyszłego zapotrzebowania i planowanych wolumenów sprzedaży.
  • Komunikacja wewnątrzfirmowa i przegląd prognoz: zaangażowanie zespołów i departamentów funkcjonalnych (sprzedaż, marketing, produkcja, zakupy, controlling) w rewizję i uzgodnienie prognozy sprzedaży do informacji spływających od wszystkich interesariuszy oraz celów strategicznych i operacyjnych firmy.
  • Planowanie zapasów i produkcji: przetworzenie prognozy popytu na plany operacyjne pozwalające na optymalizację poziomów zapasów oraz harmonogramowania serii produkcyjnych.
  • Analiza odchyleń: systematyczny proces monitorowania dokładności i trafności prognoz sprzedażowych zapewniający informację zwrotną dla optymalizacji procesu planowania popytu i poprawy jakości prognozowania popytu.

Wymienione powyżej czynności (uzupełnione o systematyczną ewaluację procesu pod kątem osiągania zamierzonych celów biznesowych oraz możliwych usprawnień) tworzą spójny cykl, powtarzany okresowo zgodnie z ustalonym harmonogramem procesu. Najczęściej Demand Planning odbywa się z częstotliwością miesięczną, co sprawia że organizacja dość szybko może nauczyć się nowego procesu i wypracować efektywne metody realizacji poszczególnych zadań.

Czy Demand Planning potrzebuje systemu IT?

Prognozowanie popytu może być wdrożone w organizacji bez dedykowanych rozwiązań IT. Niemniej jednak proces oparty wyłącznie na arkuszach kalkulacyjnych będzie mniej efektywny i dokładny niż w przypadku, gdy skorzystamy ze specjalizowanych rozwiązań IT. Oprogramowanie wspierające proces Damand Planning pozwala zautomatyzować zadania związane z zbieraniem i przetwarzaniem danych oraz prognozowaniem ilości sprzedaży. Z kolei automatyzacja procesu przekłada się bezpośrednio na oszczędności czasu oraz ograniczenie błędów.

Rozwiązania IT wspierają także przepływ informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu. Zapewniają większe zaangażowanie różnych działów funkcjonalnych, większą transparentność procesu, możliwość szybkiego reagowania na pojawiające się zmiany.

W ten sposób wykorzystanie systemów IT, takich jak np. FlexiReporting, przy wdrożeniu procesu Demand Planning zwiększa szansę, iż projekt zakończy się sukcesem. Dobrze zaprojektowany proces prognozowania popytu w połączeniu z efektywnym wsparciem ze strony narzędzi IT  może stanowić istotny element budowania przewagi konkurencyjnej firmy.

Spójne procesy planistyczne w dedykowanym systemie IT

Poznaj system FlexiReporting, system do prognozowania i planowania, pozwalający na integrację z dowolnym systemem ERP. Program pozwalający na elastyczne projektowanie struktur i formatek planistycznych oraz szybkie i łatwe dodawanie do modelu planistycznego nowych produktów, jednostek organizacyjnych czy projektów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
03 mar 2023

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (ang. KPI, Key Performance Indicators) znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.
Więcej
24 lut 2023

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Przy planowaniu sprzedaży możliwe jest zastosowanie metody top-down, bottom-up lub middle-out. Podpowiadamy co oznaczają te pojęcia i jak wybrać odpowiednią metodę. należy pamiętać, że metoda planowania sprzedaży musi być dobrana do struktury i modelu biznesowego firmy.
Więcej
22 lut 2023

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.
Więcej
15 lut 2023

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.
Więcej
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Konsolidacja finansowa
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdania finansowe
  • MSSF16
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.