#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Konsolidacja sprawozdań finansowych – polecane publikacje

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek - top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych - publikacje całościowo i obszernie omawiające problematykę konsolidacji finansowej, które łączą ze sobą teorię z praktyką.

Top 4 książki do konsolidacji według zespołu Flexi Solutions

1

„Konsolidacja sprawozdań finansowych” – autor: Artur Ryciński

2

„Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom I Podstawy konsolidacji, Regulacje polskie” – autor: Radosław Igantowski

3

„Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom II, Regulacje MSSF” – autor: Radosław Ignatowski

4

„Konsolidacja Sprawozdań finansowych według MSSF – metody i korekty konsolidacyjne – zbycia i nabycia – sytuacje szczególne – porównanie z ustawą o rachunkowości” – autorzy: Anna Gierusz, Maciej Gierusz

Proponowane publikacje dotyczące konsolidacji sprawozdań finansowych

– źródła teoretycznej wiedzy i praktycznych przykładów

Jeżeli zaczynasz przygodę z konsolidacją to niewątpliwie książką, po którą należy sięgnąć to „Konsolidacja sprawozdań finansowych” Artura Rycińskiego. Jest to przewodnik, który prowadzi czytelnika przez proces przygotowania konsolidacji od początku do końca. Opisuje zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego włącznie z wyłączeniami z konsolidacji oraz pokazuje jak zorganizować proces sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. W opracowaniu znajdziemy komplet informacji na temat konsolidacji metodą pełną, metodą proporcjonalną oraz metodą praw własności. Ostatnia część publikacji została poświęcona porównaniu przepisów, w zakresie przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego, polskiej ustawy o rachunkowości z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Proponowana książka zawiera dużo praktycznych przykładów i rozwiązań. Przykłady korekt i wyłączeń konsolidacyjnych oparte są na kilkunastoletnim doświadczeniu w zakresie sporządzania i weryfikowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych różnej wielkości grup kapitałowych. Publikacja ta pomogła mi odpowiednio przygotować się do jednego z egzaminów na Biegłego Rewidenta i go zdać.

20019-konsolidacja-sprawozdan-finansowych-artur-racinski-2
Konsolidacja-sprawozdan-finansowych
Konsolidacja-sprawozdan-finansowych2

W przypadku, gdy pojęcie konsolidacji jest ci znane ale potrzebujesz szczegółowej analizy zastosowania rachunkowości w zakresie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego według regulacji polskich, proponuję zapoznać się z książką „Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom I Podstawy konsolidacji, Regulacje polskie” autorstwa Radosława Igantowskiego. Jest to obszerna publikacja, gdzie w pierwszej części  omawiane są założenia konsolidowania sprawozdań finansowych. Druga część tomu I opisuje poszczególne kroki konsolidacji na dzień podporządkowania jednostki, na pierwszy dzień bilansowy, w kolejnych latach obrotowych, w sytuacji zmiany w strukturze własności podmiotu podporządkowanego, w sytuacji utraty kontroli lub podporządkowania spółki bez zbywania udziałów.

 

Kolejna publikacja tego samego autora: „Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom II, Regulacje MSSF”  obejmuje swym zakresem przedstawienie, analizę i ilustracje liczbowe dla praktycznego zastosowania zasad konsolidacji sprawozdań finansowych określonych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Można napisać, że książka jest najbardziej kompleksowym opracowaniem problematyki konsolidacji sprawozdań finansowych według MSSF.

Publikacja zaprezentowana jako czwarta w naszym zestawieniu, autorstwa Anny Gierusz i Macieja Gierusza, krok po kroku wyjaśnia zagadnienia związane z przygotowaniem skonsolidowanego sprawozdania finansowego według MSSF, prezentując jednocześnie różnice z polską ustawą o rachunkowości. W opracowaniu poruszyli również zagadnienie konsolidacji sprawozdań finansowych według MSSF 16. Rozdziały tego obszernego przewodnika zostały skategoryzowane wg konkretnych MSSF i obejmują wprowadzenie do konsolidacji sprawozdań finansowych oraz wprowadzenie do konsolidacji metodą pełną (MSSF 10), połączenia jednostek gospodarczych (MSSF 3), metoda pełna – eliminacja transakcji w ramach grupy – ich wpływ na poszczególne elementy sprawozdania finansowego (MSSF 10), ujmowanie udziałów metodą praw własności (MSR 28), wspólne ustalenia umowne (MSSF 11), sprawozdanie z przepływów pieniężnych (MSR 7), zasady przeliczania sprawozdań finansowych w walucie obcej (MSR 21), utrata wartości aktywów (MSR 36), aktywa trwałe przeznaczone na sprzedaż oraz działalność zaniechana (MSSF 5), konsolidacja w grupach kapitałowych obejmujących wiele podmiotów, cząstkowe nabycia udziałów oraz związane z nimi zmiany metod konsolidacji, zbycie udziałów w konsolidowanych jednostkach oraz zmiany metod konsolidacji, zagadnienia podatku odroczonego dotyczące skonsolidowanych sprawozdań finansowych (MSR 12), standardy dotyczące ujawnień: transakcje z podmiotami powiązanymi (MSR 24), segmenty działalności (MSSF 8), ujawnienia udziałów w innych jednostkach (MSSF 12), porównanie zasad konsolidacji według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej z ustawą o rachunkowości, prospektywne ukierunkowanie sprawozdawczości finansowej – konieczność realiów ekonomicznych.

97120302387KS_HD

Powyższe opracowania są wynikami wieloletnich, bogatych doświadczeń zawodowych w zakresie konsolidacji sprawdzań finansowych ich autorów. Publikacje te są dla nas cennym źródłem wiedzy przy rozwijaniu systemu do konsolidacji finansowej FelxiReporting oraz wspieraniu merytorycznym klientów w ramach ustawiania i optymalizowania procesów podczas wdrażania naszego oprogramowania do konsolidacji. Jeżeli twoim zdaniem zabrakło ważnej publikacji w tym zestawieniu, napisz do nas, jeśli to będzie dla nas nowość, to na pewno chętnie się z nią zapoznamy.

Autor: Patrycja Rubacha

Biegły Rewident, Konsultant ds. wdrożeń

FlexiReporting - system konsolidacji dla grup kapitałowych

Poznaj możliwości automatyzacji i optymalizacji procesu konsolidacji sprawozdań finansowych i raportowania zarządczego grup kapitałowych. Wybierz oprogramowanie, które ograniczy Twój czas pracy i ryzyko błędów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej
04 paź 2022

Controlling projektowy a rozpoznawanie przychodów

W przypadku firm projektowych fakturowanie przychodów bardzo często nie jest współmierne w czasie z ponoszeniem kosztów związanych z realizacją kontraktu. Oczywiście, dbając o płynność każda firma stara się powiązać harmonogram płatności z zaawansowaniem prac lub postępem w dostarczaniu określonych produktów cząstkowych. Mimo to, w negocjowanych indywidualnie kontraktach możliwe jest pełne...
Więcej
14 wrz 2022

Controlling projektów w firmie

System controllingu w firmach projektowych znacznie różni się od tradycyjnych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe czy handlowe. Poniżej przedstawiamy zakres typowych praktyk controllingu projektowego opierając się na przykładach firm, które wspólnie z FlexiSolutions stworzyły nowoczesne narzędzia zapewniające integralność raportowania wyników zarządczych i monitorowania efektywności kontraktów.
Więcej
26 sie 2022

Konsolidacja sprawozdań finansowych – polecane publikacje

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek - top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych...
Więcej
zmiana umowy leasingu
29 kwi 2022

Zmiany umowy leasingu zgodnie z IFRS 16

Praktyczne przykłady rozpoznawania zmian w umowie leasingu zgodnie z regulacjami IFRS 16. W jakich przypadkach należy zmodyfikować pierwotną wycenę umowy? Kiedy i w jaki sposób zaprezentować zmianę zakresu leasingu jako nowy kontrakt?
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdawczość finansowa
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Nasi Klienci
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.