#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
  • NAGRANIA

Korzyści związane z wdrożeniem systemu do konsolidacji finansowej

Wzrost grup kapitałowych doprowadza do momentu, kiedy spółki mają dużą motywację do zastąpienia arkuszy Excel specjalistycznym systemem do konsolidacji. Jakie korzyści niesie ze sobą taka inwestycja w nowe rozwiązanie IT? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych usprawnień, które mogą stanowić cele szczegółowe w procesie wyboru i uruchomienia systemu do konsolidacji finansowej.

1. Jednostkowe pakiety konsolidacyjne

Dobrze wdrożony system do konsolidacji sprawozdań finansowych istotnie automatyzuje przygotowanie pakietów jednostkowych przez spółki. Rekomendowany rozwiązanie zakłada mapowanie zakładowych planów kont każdej ze spółek do grupowego układu raportów finansowych. W ten sposób zautomatyzujemy generowanie podstawowych raportów pakietu konsolidacyjnego – rachunku zysków i strat oraz bilansu wraz z analityką wymaganą przez część not objaśniających.

Automatyczny import sald do systemu do konsolidacji jest „opcją z wyboru” niezależnie od tego czy grupa korzysta z jednego centralnego systemu ERP, czy każda spółka posiada własne rozwiązanie księgowe oraz specyficzny plan kont. W pierwszym przypadku warto zadbać o pełną integrację i bezpośrednie połączenie z bazą systemu księgowego, tak by jednym przyciskiem móc odświeżyć dane w systemie do konsolidacji. Gdy spółki mają różne systemy finansowo-księgowe bądź korzystają z zewnętrznej obsługi księgowej alternatywnym rozwiązaniem może być przygotowanie narzędzi pozwalających na import raportów sald i obrotów księgi głównych (dostępnych najczęściej w postaci plików XLSX lub CSV).

Przekształcenie danych księgowych do pakietu konsolidacyjnego może wymagać dodatkowych korekt. Taka sytuacja wystąpi na przykład, gdy zasady rachunkowości spółki są inne niż standardy raportowania finansowego jednostki dominującej. Potrzeba przekształceń pojawi się również, gdy gdy rok obrotowy spółki zależnej jest inny niż jednostki dominującej. W tej sytuacji zamiast wprowadzać korekty ręcznie lepiej i efektywniej będzie przygotować odpowiednie mechanizmy systemowe do transformacji danych.

Chcesz zobaczyć jak działa moduł konsolidacji FlexiReporting w praktyce? a my udostępnimy Ci krótki film prezentujący nasze narzędzie.

2. Uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych

Zadaniem, które praktycznie zawsze występuje w procesie konsolidacji sprawozdań finansowych jest uzgodnienie i eliminacja transakcji wewnątrzgrupowych. Prezentacja skonsolidowanych wyników grupy wymaga wyłączenia sald i obrotów wzajemnych. Przed przystąpieniem do eliminacji warto najpierw dokonać uzgodnienia krzyżowego, by mieć pewność, że odpowiednie transakcje w prawidłowy sposób zostały ujęte przez obie spółki.

Czy model stworzony w arkuszach Excel jest w stanie w rozsądny sposób automatyzować uzgodnienie transakcji intercompany? Wydaje nam się, że może być to trudne. Wynika to zarówno z potrzeby zebrania danych szczegółowych ze wszystkich spółek jak i odpowiedniego połączenia ich w raporcie tak by finalnie porównać salda należności i zobowiązań lub przychodów i kosztów pomiędzy spółkami Grupy.

Możliwości usprawnień dostarczane przez system do konsolidacji mogą być istotną przesłanką dla uruchomienia projektu wdrożenia nowego systemu do konsolidacji. Możliwość definiowania reguł i tolerancji dla uzgodnień, automatyczne przeliczenia walutowe pozwalające identyfikować różnice zarówno w walucie konsolidacji jak i w walutach transakcyjnych oraz wsparcie dla wprowadzania korekt uzgodnieniowych to tylko wybrane funkcjonalności, które pomogą poprawić kontrolę nad spójnością raportowania transakcji wewnątrzgrupowych. Jednak podstawową korzyścią z wdrożenia systemu do konsolidacji jest decentralizacja procesu. Umożliwienie spółkom samodzielnego uzgadniania transakcji wzajemnych pozwala na:

⇒ ograniczenie zaangażowania osób wykonujących konsolidację na poziomie jednostki dominującej,

⇒ zauważalnie skraca czas i ogranicza pracochłonność oraz

⇒ tworzy wspólne zrozumienie dla procesów raportowania grupowego.

3. Korekty konsolidacyjne

Mimo pewnych cech wspólnych, arkusze do kalkulacji i nanoszenia korekt powstają zazwyczaj jako szablon projekt wypracowany przez specjalistów wykonujących konsolidację w danej firmie. Taki model nie zawsze gwarantuje poprawność wyliczeń, zwłaszcza gdy zastosowane formuły arkusza Excel zawierają wpisane na sztywno wartości lub łącza do plików zewnętrznych, które wymagają odświeżenia.

Problemy z konsolidacją w Excelu najczęściej pojawiają się przy zmianie osoby odpowiedzialnej za konsolidację. Zrozumienie sieci powiązań i obliczeń na pewno zajmie dużo czasu, a brak świadomości pewnych ograniczeń lub referencji może w ostatecznym rozrachunku skutkować zaraportowaniem nieprawidłowych wartości.

Co zatem oferuje w tym zakresie system do konsolidacji?

Po pierwsze, większość systemów do konsolidacji działa podobnie do modułów księgi głównej. Korekty są księgowane w dziennikach – system pilnuje poprawności dwustronnego zapisu księgowego, numeruje korekty, przechowuje informacje o tym kto i kiedy wprowadził dane wyłączenie. Mechanizmy te pozwalają zazwyczaj na łatwe kopiowanie i odwracanie korekt historycznych. Automatyczny transfer korekt z bilansu otwarcia, to realna korzyść i oszczędność czasu i stresu z punktu widzenia osoby wykonującej konsolidację.

Po drugie, system do konsolidacji może automatyzować odpowiednie korekty. Standardem jest eliminacja sald i rozrachunków wzajemnych. Rozbudowane narzędzia do konsolidacji finansowej posiadają także predefiniowane funkcjonalności pozwalające na budowę spójnego, zautomatyzowanego procesu dla wielu innych korekt konsolidacyjnych. Takie mechanizmy zapewniają spójność odwracania efektów transakcji nie tylko w momencie pojawienia się dokumentu, ale również w kolejnych latach finansowych.

Po trzecie, system do konsolidacji zapewnia transparentność dla raportowania i analizy wszystkich korekt. System umożliwia wygenerowanie szczegółowych zestawień audytowych, które pokazują sposób wyliczenia wartości prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W typ przypadku, beneficjentem korzyści będą nie tylko biegli rewidenci badający raporty spółki, ale także główny księgowy czy dyrektor finansowy, którzy zyskują komfort czytelności i spójności danych na wszystkich etapach procesu.

4. Raportowanie zarządcze

Standardem controllingu w każdej firmie jest comiesięczne raportowanie wyników. Tymczasem część grup kapitałowych, właśnie z braku odpowiednich narzędzi pozwalających na efektywne przeprowadzenie konsolidacji zarządczej, nie przygotowuje co miesiąc raportów prezentujących wyniki na poziomie skonsolidowanym.

Możliwość prowadzenia konsolidacji do celów zarządczych może być zarówno dobrym i niezależnym uzasadnieniem dla wdrożenia systemu lub tylko pozytywnym efektem ubocznym. W pierwszym scenariuszu, warto dokładnie przemyśleć potrzeby biznesowe już na etapie wyboru systemu. Jest to istotne, gdyż część systemów do konsolidacji posiada relatywnie nieduże możliwości modelowania i konfiguracji, co może stanowić ograniczenie przy próbie odwzorowania modelu raportowania zarządczego.

Elastyczne narzędzia (na przykład system FlexiReporting) łączą funkcjonalności systemów konsolidacji finansowej i controllingu. Takie rozwiązania zapewniają wsparcie dla skonsolidowanego raportowania rentowności w przekroju segmentów biznesowych, kanałów dystrybucji, klientów, produktów. Zaimplementowanie logiki konsolidacji na szczegółowych poziomach analitycznych może stanowić realną wartość dodaną dla menedżerów podejmujących strategiczne decyzje o rozwoju grupy kapitałowej.

Naturalnym wymaganiem względem systemu do konsolidacji zarządczej jest również wsparcie procesów budżetowania i prognozowania na poziomie grupowym. Kompletne rozwiązanie umożliwi przygotowanie planów jednostkowych poszczególnych spółek oraz ich konsolidację do poziomu wyników poszczególnych dywizji i całej grupy.

Czy warto wdrożyć system do konslidacji?

Podsumowując, system do konsolidacji może ograniczyć koszty raportowania grupowego. Argumentacja pokazująca, że posiadanie systemu pozwoli na poprawę jakości raportowania, skrócenie terminów i sprawną obsługę procesu również w scenariusz rozwoju grupy kapitałowej jest jak najbardziej zasadna. System do konsolidacji upraszcza i systematyzuje proces, zapewnia jego powtarzalność i skalowalność. Stanowi narzędzie, dzięki któremu dyrektor finansowy może efektywnie włączać kolejne podmioty do konsolidacji w ramach strategicznej ekspansji lub dywersyfikacji modelu biznesowego grupy. W świetle rosnących kosztów utrzymania specjalistów potrafiących opanować proces konsolidacji finansowej, inwestycja w rozwiązanie IT wydaje naturalnym sposobem budowy nowoczesnych, efektywnych procesów raportowania i controllingu w grupach kapitałowych.

Innowacyjny system do konsolidacji finansowej

Poznaj system FlexiReporting, który wspiera firmy w automatyzacji i optymalizacji procesu konsolidacji sprawozdań finansowych i raportowania zarządczego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
19 maj 2023

Korzyści związane z wdrożeniem systemu do konsolidacji finansowej

Wzrost grup kapitałowych doprowadza do momentu, kiedy spółki mają dużą motywację do zastąpienia arkuszy Excel specjalistycznym systemem do konsolidacji. Jakie korzyści niesie ze sobą taka inwestycja w nowe rozwiązanie IT? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych usprawnień, które mogą stanowić cele szczegółowe w procesie wyboru i uruchomienia systemu do konsolidacji finansowej.
Więcej
28 kwi 2023

Wdrożenie systemu informatycznego do budżetowania – wywiad

Zanim spółka zacznie wdrażać system informatyczny do budżetowania warto podsumować kilka kwestii. Jak system do budżetowania wspomaga prace kontrolera? Na ile kokpity menedżerskie mogą wspomóc pracę managera? Jakie trudności można napotkać podczas takiego wdrożenia i jak skutecznie spółka może się do niego przygotować?
Więcej
30 mar 2023

System do budżetowania – przykładowe zastosowania

Funkcjonalny i elastyczny system do budżetowania pozwalający na budowę modelu planistycznego dokładnie dopasowanego do procesów i struktury organizacyjnej konkretnej organizacji to narzędzie poszukiwane przez dzisiejszych kontrolerów i ich firmy. Spółki szukając programu do budżetowania skupiają się na poszczególnych elementach procesu budżetowania, który jest dla nich istotny.
Więcej
03 mar 2023

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (ang. KPI, Key Performance Indicators) znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.
Więcej
24 lut 2023

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Przy planowaniu sprzedaży możliwe jest zastosowanie metody top-down, bottom-up lub middle-out. Podpowiadamy co oznaczają te pojęcia i jak wybrać odpowiednią metodę. należy pamiętać, że metoda planowania sprzedaży musi być dobrana do struktury i modelu biznesowego firmy.
Więcej
22 lut 2023

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.
Więcej
15 lut 2023

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.
Więcej
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Konsolidacja finansowa
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdania finansowe
  • MSSF16
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
  • NAGRANIA
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.