#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
Planowanie kosztów pracowniczych

Planowanie kosztów pracowniczych – jak może pomóc system IT?

Jednym z zadań należących do działu HR jest wsparcie organizacji w tworzeniu planu kosztów pracowniczych. Włączenie ekspertów od spraw kadrowo-płacowych w proces budżetowania pozwala prawidłowo ująć wszystkie składniki składające się na łączny koszt pracodawcy. W większych organizacjach doskonałą pomoc stanowią specjalizowane rozwiązania. Pozwalają one istotnie usprawnić proces planowanie zatrudnienia i kosztów pracowniczych.

Kalkulatory wynagrodzeń do wyliczenia całkowitych kosztów pracownika

Systemy budżetowania HR rozszerzają funkcjonalność kalkulatora wynagrodzeń. W sieci z łatwością znajdziemy serwisy pozwalające skalkulować łączny koszty pracodawcy. Jak działa taki kalkulator? Wyliczenie kosztów pracowniczych zaczynamy od podania kwoty całkowitego wynagrodzenia brutto lub netto pracownika. W odpowiedzi kalkulator zwraca wysokości składek ZUS i innych narzutów na płace wyliczonych zgodnie z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie.

Kalkulator wynagrodzeń sprawdza się świetnie, gdy potrzebujemy wyliczyć koszt zatrudnienia pracownika. Podobnie jest, gdy chcemy odpowiedzieć na pytanie jakie będą koszty ZUS związane z nową osobą. Jednak w procesie planowania budżetu firmy podobną kalkulację wykonujemy dla kilkudziesięciu, kilkuset lub czasem nawet kilku tysięcy zatrudnionych. W takim przypadku wykorzystanie kalkulatora do planowania kosztów pracowniczych staje się nieefektywne.

Systemy do budżetowania kosztów pracowniczych

Systemy kadrowo-płacowe posiadają zaszyte reguły kalkulacji wszystkich składników wynagrodzeń. Lista płac zawiera kompletne informacje na temat składek ZUS, całkowitego kosztu pracodawcy oraz kwot netto do wypłaty. Niestety obliczenia wykonywane podczas generowania listy płac nie mogą zostać wykorzystane do modelowania i przygotowania budżetu lub prognozy. System kadrowo-płacowy nalicza całkowite koszty pracownicze, ale robi to w cyklach miesięcznych i wymaga pełnego wypełnienia kartoteki pracownika za dany okres.

Tymczasem w budżecie kosztów HR wykonujemy zbiorczą kalkulację dla całego roku. Dodatkowo proces planowania wymaga elastycznego dostosowania obliczeń do zmian w planie zatrudnienia i wynagrodzeń wprowadzanych przez kierowników poszczególnych jednostek. W większości firm budżety i prognozy HR powstają bezpośrednio w plikach arkusza kalkulacyjnego. Kontrolerzy lub analitycy HR budują autorskiego modele umożliwiające planowanie poszczególnych elementów składających się na koszt zatrudnienia pracownika. Taki model korzysta z formuł Excela. Praca z nim wiąże się najczęściej z ręczną aktualizacją modelu danymi, które przekazują kierownicy odpowiedzialni za budżety centrów odpowiedzialności.

Tak skonstruowany proces może być dysfunkcyjny w większych organizacjach. Formuły Excel oraz łącza pomiędzy plikami wystawiają zespół na ryzyko błędów w kalkulacji kosztów pracowniczych. W takich przypadkach świetną odpowiedzią jest specjalizowany system wspierający przygotowanie budżetu wynagrodzeń. Odpowiednie narzędzia IT automatyzują wszystkie etapy przygotowania planu zatrudnienia, wynagrodzeń i aktualizacji łącznego budżetu kosztów pracowniczych. Organizacje zatrudniające setki i tysiące pracowników coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania. System do budżetowania kosztów pracowniczych usprawnia komunikację i przepływ informacji oraz eliminuje ryzyka błędów związane z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego.

Rozwiązanie do budżetowania kosztów pracowniczych​

Poznaj narzędzie, które implementuje procesy budżetowania, prognozowania i raportowania HR oraz pozwala na integrację z dowolnym systemem kadrowo-płacowym
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej
04 paź 2022

Controlling projektowy a rozpoznawanie przychodów

W przypadku firm projektowych fakturowanie przychodów bardzo często nie jest współmierne w czasie z ponoszeniem kosztów związanych z realizacją kontraktu. Oczywiście, dbając o płynność każda firma stara się powiązać harmonogram płatności z zaawansowaniem prac lub postępem w dostarczaniu określonych produktów cząstkowych. Mimo to, w negocjowanych indywidualnie kontraktach możliwe jest pełne...
Więcej
14 wrz 2022

Controlling projektów w firmie

System controllingu w firmach projektowych znacznie różni się od tradycyjnych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe czy handlowe. Poniżej przedstawiamy zakres typowych praktyk controllingu projektowego opierając się na przykładach firm, które wspólnie z FlexiSolutions stworzyły nowoczesne narzędzia zapewniające integralność raportowania wyników zarządczych i monitorowania efektywności kontraktów.
Więcej
26 sie 2022

Konsolidacja sprawozdań finansowych – polecane publikacje

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek - top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych...
Więcej
zmiana umowy leasingu
29 kwi 2022

Zmiany umowy leasingu zgodnie z IFRS 16

Praktyczne przykłady rozpoznawania zmian w umowie leasingu zgodnie z regulacjami IFRS 16. W jakich przypadkach należy zmodyfikować pierwotną wycenę umowy? Kiedy i w jaki sposób zaprezentować zmianę zakresu leasingu jako nowy kontrakt?
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdawczość finansowa
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Nasi Klienci
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.