#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?

Wariant pośredni i bezpośredni w raportowaniu przepływów pieniężnych

Rachunek Przepływów Pieniężnych składa się z trzech głównych sekcji:
Przepływy z działalności operacyjnej;
Przepływy z działalności inwestycyjnej;
Przepływy z działalności finansowej.

Różnice pomiędzy raportowaniem Cash Flow metodą bezpośrednią i pośrednią odnoszą się wyłącznie do ujęcia w raporcie wpływów i wypływów z działalności operacyjnej. Pozostałe dwie sekcje prezentuje się w sposób jednakowy niezależnie od przyjętego podejścia.

W wariancie bezpośrednim, w działalności operacyjnej spółka prezentuje wpływy z tytułu sprzedaży towarów, produktów lub usług (sprzedaż gotówkowa lub spływ należności od klientów). Po stronie wypływów pojawiają się z kolei transakcje takie jak płatności z tytułu zakupu towarów, materiałów czy usług od dostawców zewnętrznych, wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z pracownikami czy spłata zobowiązań podatkowych.

Wariant pośredni nie prezentuje wpływów i wypływów operacyjnych. Tutaj punktem wyjścia dla ustalenia zmiany pozycji gotówkowej z tytułu działalności operacyjnej jest Zysk netto spółki, który w kolejnych krokach korygowany jest o:

  • pozycje kosztów lub przychodów nie wpływające na saldo środków pieniężnych (np. amortyzacja, niezrealizowane różnice kursowe);
  • pozycje ujmowane jako przepływy z działalności inwestycyjnej lub finansowej (np. zyski i straty na sprzedaży środków trwały, odsetki i udziały w zyskach);
  • zmianę stanu kapitału obrotowego (należności, zobowiązań handlowych, zapasów, rozliczeń międzyokresowych).

Przepływy inwestycyjne zarówno w wariancie pośrednim i bezpośrednim zawierają wydatki oraz wpływy związane zakupem lub sprzedażą środków trwałych, udziałów, instrumentów finansowych (w sytuacji gdy spółka pożycza środku innej jednostce). Z kolei przepływy finansowe  prezentują zmianę środków pieniężnych w wyniku zaciągania i obsługi finansowania zewnętrznego, np. kredytów bankowych czy pożyczek zaciąganych przez spółkę bądź innych elementów dłużnych emitowanych przez jednostkę.

Więcej o prognozowaniu Cash Flow metodą pośrednią i bezpośrednią przeczytacie w artykule: Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią.

Podstawowe założenia dla budżetowania i prognozowania przepływów pieniężnych

Prognozowanie Cash Flow w perspektywie krótkookresowej

Podejście do planowania przepływów finansowych i pozycji gotówkowej w dużym stopniu zależy od horyzontu czasowego. Krótkoterminowa prognoza Cash Flow opierać się będzie na rzeczywistych rozrachunkach znajdujących się systemie finansowo-księgowym spółki. Bazą do planowania wpływów i wypływów operacyjnych w perspektywie nadchodzącego miesiąca będą szczegółowe dane faktur składających się na saldo należności i zobowiązań. Krótkoterminowa prognoza Cash Flow może być więc przygotowana na podstawie terminów płatności wynikających z zaksięgowanych dokumentów sprzedażowych i zakupowych. Model prognozowania na podstawie otwartych sald rozrachunków, choć potencjalnie względnie prosty, musi uwzględniać takie aspekty jak modelowanie wpływu factoringu należności, spływu należności przeterminowanych czy oczekiwanych opóźnień.

Oznacza to, że krótkoterminowe prognozy przepływów pieniężnych łatwiej będzie przygotować w wariancie bezpośrednim. Pozycje raportu – wpłaty od klientów oraz płatności dla kontrahentów wynikać będą wprost z dokumentów i ich terminów zapadalności. Przełożenie tych danych na układ pośredni, nie tylko zmniejszy wartość informacyjną raportu, ale także wymagać będzie dodatkowych przeliczeń.

Prognozowanie Cash Flow w perspektywie długookresowej

Prognozowanie przepływów pieniężnych w perspektywie średnio – długookresowej wymaga nieco innego podejścia. Tworząc budżet lub prognozę przepływów pieniężnych w horyzoncie 6 lub 12 miesięcy nie można opierać się wyłącznie na informacjach zarejestrowanych w systemie finansowo-księgowym. Projekcja wpływów i wypływów operacyjnych musi uwzględniać planowane przychody i koszty, których źródłem będzie prognoza lub budżet Rachunku Wyników firmy wraz ze szczegółami pochodzącymi z budżetów cząstkowych sprzedaży, produkcji czy kosztów ogólnego zarządu.

Jak FlexiReporting może pomóc w automatyzacji prognozowania Cash Flow?

Praktyka wskazuje, iż w większości przypadków arkusz kalkulacyjny nie jest odpowiednim narzędziem do szczegółowego prognozowania przepływów pieniężnych. Co prawda syntetyczny model planowania z wykorzystaniem założeń wariantu pośredniego może być utrzymywany za pomocą formuł Excel. Niemniej jednak gdy pragniemy stworzyć model prognozowania, który uwzględniał będzie odpowiednie szczegóły i parametry planistyczne to ilość danych oraz złożoność kalkulacji zazwyczaj przekracza możliwości arkusza kalkulacyjnego.

Podobnie jak w innych zastosowaniach controllingowych optymalnym rozwiązaniem staje się wykorzystanie programu do budżetowania i prognozowania. Narzędzia controllingowe implementujące model planistyczny za pomocą struktur wielowymiarowych pozwalają na budowę i przetwarzanie złożonych reguł obliczeniowych na wymaganym poziomie analityki.

W optymalnym scenariuszu cały proces budżetowania i prognozowania realizowany jest w jednym systemie. Dzięki temu różne warianty czy wersje budżetów sprzedaży, produkcji czy kosztów mogą być błyskawicznie i automatycznie przekładane na projekcję Cash Flow. Spójny model pozwala komunikować menedżerom konsekwencje określonych decyzji biznesowych w kontekście płynności i potrzeb finansowych firmy.

Odpowiednio wdrożone rozwiązanie umożliwia również integrację perspektywy krótko- i średniookresowej co pozwala budować wiarygodne modele planowania pozycji finansowej spółki w horyzoncie 3 lub więcej miesięcy. Połączenie w spójnym modelu danych z rozrachunków systemu ERP oraz budżetów i prognoz operacyjnych optymalnie wykorzystuje wszystkie dostępne informacje. Tak skonstruowane narzędzie zapewni dyrektorowi finansowemu oraz osobom odpowiedzialnym za zarządzanie płynnością właściwe informacje pozwalają na wdrożenie odpowiednich działań korygujących lub zaplanowanie z wyprzedzeniem zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne.

Innowacyjny system do raportowania, planowania i analiz

Poznaj system controllingowy FlexiReporting, który implementuje procesy budżetowania, prognozowania i raportowania projektów oraz pozwala na integrację z dowolnym systemem finansowo-księgowym.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
03 mar 2023

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (ang. KPI, Key Performance Indicators) znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.
Więcej
24 lut 2023

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Przy planowaniu sprzedaży możliwe jest zastosowanie metody top-down, bottom-up lub middle-out. Podpowiadamy co oznaczają te pojęcia i jak wybrać odpowiednią metodę. należy pamiętać, że metoda planowania sprzedaży musi być dobrana do struktury i modelu biznesowego firmy.
Więcej
22 lut 2023

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.
Więcej
15 lut 2023

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.
Więcej
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Konsolidacja finansowa
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdania finansowe
  • MSSF16
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.