#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.

Niezawodność i elastyczność - podstawa narzędzia do budżetowania

Najważniejszą cechą dobrego programu do budżetowania będzie zawsze jego niezawodność i elastyczność. Niezawodność oznacza zaufanie do danych pochodzących z systemu. Pewność, że budżety i prognozy prezentowane dla Zarządu i Właścicieli są wolne od błędów technicznych i niespójności. Elastyczność z kolei stanowi gwarancję, że model budżetowy będzie mógł być szybko dostosowany do zmieniających się struktur i potrzeb organizacji.

FlexiSolutions stworzyło i rozwija platformę FlexiReporting. Jest to kompletne środowisko automatyzacji procesów controllingu, które w wielu firmach z powodzeniem wykorzystywane jest jako program do budżetowania. W tym wpisie zaprezentujemy możliwości i wybrane funkcjonalności oferowanego przez nas rozwiązania do tworzenia cyklicznych budżetów.

Najważniejsze funkcje programów do budżetowania

System do budżetowania działa zupełnie inaczej niż modele tworzone samodzielnie za pomocą arkuszy kalkulacyjnych Excel. Programy komputerowe projektowane z myślą o wsparciu procesu przygotowania budżetu łączą gotowe funkcjonalności z możliwościami elastycznego projektowania procesów controllingowych. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze funkcje programów do budżetowania.

 

Projektowanie modelu planistycznego w programie do budżetowania

Program do budżetowania umożliwia tworzenie modeli planistycznych. Jest to kluczowa funkcjonalność pozwalająca dopasować program do budżetowania do potrzeb danej firmy. Na model planistyczny składa się wiele elementów konfiguracji systemowej, które pozwalają na pełne odwzorowanie procesu controllingowego danej firmy.

W szczególności w skład modelu planistycznego implementowanego przez programy do budżetowania finansowego wchodzą:

  • Słowniki planistyczne. W systemie do budżetowania możesz centralnie projektować hierarchie i katalogi definiujące przekroje w których prowadzony jest proces planistyczny. Typowy model planistyczny budowany w programie do budżetowania odwzorowuje między innymi:
    • strukturę organizacyjną firmy (centra zysków i centra kosztów),
    • produkty lub usługi oferowane klientom,
    • rynki, kanały dystrybucji i klientów,
    • prowadzone projekty.
  • Formatki i raporty. W prostych programach do budżetowania układ formatek lub raportów jest góry narzucony przez aplikację. Dojrzałe narzędzia controllingowe zapewniają możliwość elastycznego projektowania i definiowania układów dla formatek i raportów. Jest to kluczowe wymaganie, gdy controlling chce odwzorować obecne procesy w programie do budżetowania.
  • Reguły budżetowe. Istotą działania modeli budżetowania jest powiązanie odpowiednich pozycji planistycznych za pomocą formuł. W ten sposób w programie do budżetowania staje się możliwe planowanie ilościowe i wartościowe sprzedaży czy powiązanie kosztów zmiennych z budżetem sprzedażowym. Reguły budżetowe implementują często także „składanie” Rachunku Zysków i Strat ze szczegółowych modeli satelitarnych (sprzedaż, produkcja, marketing, koszty, capex, ipt).

 

Centralne zarządzanie formatkami budżetowymi

Kluczem do pomyślnego wdrożenia programu do budżetowania w dużych przedsiębiorstwach jest centralizacja zarządzania procesem i modelem budżetowym. W szczególności formatki i raporty udostępniane użytkownikom w programie do budżetowania przechowywane są w spójnym repozytorium systemowym.

W procesie realizowanym za pośrednictwem arkusza kalkulacyjnego, wprowadzenie zmiany na formatce do budżetowania kosztów wykorzystywanej przez 50 lub więcej menedżerów wiąże się z dużą ilością pracy oraz ryzykiem „popsucia” formuł modelu Excel. Program do budżetowania korzysta z szablonów formatek. W tym wypadku każdą zmianę wprowadzamy w jednym miejscu, a jej efekty są widoczne dla użytkowników natychmiast po jej publikacji w systemie. Podobnie wygląda aktualizacja formatek danymi wykonania.

Jeżeli proces budżetowy trwa przez kilka tygodni lub miesięcy, to bezpośrednio po każdorazowym zamknięciu miesiąca zaktualizowane dane mogą pojawić się na formatkach użytkowników. Dzięki temu przez cały proces budżetowania użytkownicy korzystają najbardziej aktualnych danych referencyjnych.

 

Przykładowe widoki FlexiReporting - formatki budżetowe

Efektywny przepływ informacji pomiędzy uczestnikami procesu budżetowania

Jedną z większych bolączek przygotowania budżetu z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego jest konsolidacja budżetów cząstkowych. Formatki wypełniane w różnych plikach przez poszczególnych kierowników muszą zostać połączone w jednym zbiorczym raporcie. W zależności od poziomu biegłości technicznej kontrolerzy korzystają z formuł Excel, makr VBA lub baz danych MS Access jako narzędzi do integracji i konsolidacji danych z wielu plików budżetowych.

Tymczasem w programie do budżetowania konsolidacja danych planistycznych wykonywana jest automatycznie. Hierarchie planistyczne, które stanowią fundament modelu budżetowego określają między innymi warunki agregacji budżetów cząstkowych. Dodatkowo, program do budżetowania pozwala elastycznie projektować przepływ informacji pomiędzy formatkami różnych obszarów tematycznych i użytkowników. Właśnie dzięki temu ilościowy plan sprzedaży może zostać wykorzystany jako nośnik kosztów przy tworzeniu budżetu kosztów zmiennych.

Uzupełnieniem kompletu funkcjonalności programów do budżetowania jest „workflow” czyli wsparcie dla procedury przedłożeń i akceptacji budżetów cząstkowych. Mechanizm ten pozwala nie tylko śledzić postępy procesu prowadzone równolegle przez wielu użytkowników, ale także blokować i odblokowywać formatki zgodnie z kalendarzem procesu lub bieżącymi potrzebami działu controllingu.

Tworzenie różnych wersji budżetu

Duża wartością dodaną programu do budżetowania jest możliwość tworzenia alternatywnych wersji planu. Z jednej strony funkcjonalność ta może zostać wykorzystana do archiwizacji wersji historycznych powstających w trakcie kilkumiesięcznego procesu. Monitorowanie zmian i korekt wprowadzanych w kolejnych wersjach budżetu zapewnia odpowiednią transparentność dla wszystkich uczestników.

Równocześnie możliwość korzystania z wersji historycznych może być krytyczną funkcjonalnością w przypadku, gdy firma dokonuje śródrocznych rewizji budżetu. W takim przypadku przygotowanie raportów zarządczych może wymagać prezentacji „obok siebie” dwóch wersji budżetu – oryginalnej oraz zaktualizowanej.

Z drugiej strony, program do budżetowania pozwala jednocześnie budować kilka różnych wariantów budżetu lub prognozy po to, by finalnie wybrać optymalny scenariusz. Zaawansowane rozwiązania wspierające budżetowanie i prognozowanie pozwalają także na projektowanie scenariuszy symulacyjnych. Takie podejście pozwala centralnie zmodyfikować wybrane parametry modelu budżetowego (np. zwiększyć sprzedaż określonego produktu o 10%) i pokazać automatycznie nową skonsolidowaną wersję budżetu uwzględniająca taką zmianę.

Przykładowe widoki FlexiReporting - wersjonowanie budżetu

Efektywny przepływ informacji pomiędzy uczestnikami procesu budżetowania

Program do budżetowania musi zapewniać możliwość raportowania danych wykonania. Dlaczego? Po pierwsze, by zapewnić zautomatyzować proces monitorowania realizacji wykonania. Typowe raporty zarządcze prezentują wyniki bieżącego okresu na tle budżetu (oraz lat ubiegłych). Struktury planistyczne projektowane są najczęściej w taki sposób, by raportowanie realizacji mogło się odbywać wprost z modelu budżetowego firmy.

Po drugie, dane bieżącego roku zazwyczaj stanowią punkt odniesienia dla planowania budżetu. Typowo, w programie do budżetowania, formatki planistyczne zawierają historię (np. bieżący i poprzedni rok) oraz pozwalają na ocenę dynamiki budżetu w odniesieniu do lat poprzednich. Co więcej, program do budżetowania może oferować funkcjonalność automatycznego przygotowania wstępnej propozycji budżetu na podstawie historii wykonania oraz określonych wskaźników wzrostu.

Z tego względu na powyższe, w programie controllingowym powinien znajdować się zarówno budżet jak i dane realizacji. Oznacza to, że wybór programu do budżetowania oznacza efektywnie wybór platformy do automatyzacji szerszego spektrum procesów controllingu. Tym samym jednym z kluczowych kryteriów wyboru programu do budżetowania staje się możliwość integracji z system ERP lub finansowo-księgowym spółki. Poza technicznym aspektem komunikacji obu rozwiązań równie ważna jest elastyczność programu controllingowego w odniesieniu do transformacji danych księgowych (analityka zakładowego planu kont i szczegóły zapisów księgowych) do struktur modelu planistycznego.

 

Program do budżetowania - must have rozwijającego się controllingu

Program do budżetowanie coraz częściej staje się „must have” w dziale controllingu. Jeszcze kilka lat temu była to innowacja, która pomagała usprawnić czy uporządkować pracę w procesie tworzenia budżetów i prognoz. Obecnie w świetle coraz większej zmienności otoczenia oraz rosnącego zapotrzebowania na informację zarządczą ze strony menedżerów i właścicieli, inwestycja we wdrożenie programu do budżetowania wydaje się być optymalną strategią doskonalenia procesów controllingu.

FlexiReporting to stworzony przez nas wiodący program do budżetowania. Projektując i rozwijając to narzędzie chcemy dostarczać polskim firmom skuteczne oprogramowanie wspierające wszystkie obszary i zadania związane z przygotowaniem budżetów oraz prognoz. Z naszego systemu korzystają zarówno duże organizacje zatrudniające 1000+ pracowników jak i mniejsze, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa, dla których efektywny controlling stał się jednym priorytetów. Dowiedz się więcej o naszym rozwiązaniu przechodząc na jego podstronę.

Innowacyjny system do budżetowania i planowania

Poznaj system controllingu FlexiReporting, który implementuje procesy budżetowania, prognozowania i raportowania oraz pozwala na integrację z dowolnym systemem finansowo-księgowym.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej
04 paź 2022

Controlling projektowy a rozpoznawanie przychodów

W przypadku firm projektowych fakturowanie przychodów bardzo często nie jest współmierne w czasie z ponoszeniem kosztów związanych z realizacją kontraktu. Oczywiście, dbając o płynność każda firma stara się powiązać harmonogram płatności z zaawansowaniem prac lub postępem w dostarczaniu określonych produktów cząstkowych. Mimo to, w negocjowanych indywidualnie kontraktach możliwe jest pełne...
Więcej
14 wrz 2022

Controlling projektów w firmie

System controllingu w firmach projektowych znacznie różni się od tradycyjnych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe czy handlowe. Poniżej przedstawiamy zakres typowych praktyk controllingu projektowego opierając się na przykładach firm, które wspólnie z FlexiSolutions stworzyły nowoczesne narzędzia zapewniające integralność raportowania wyników zarządczych i monitorowania efektywności kontraktów.
Więcej
26 sie 2022

Konsolidacja sprawozdań finansowych – polecane publikacje

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek - top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych...
Więcej
zmiana umowy leasingu
29 kwi 2022

Zmiany umowy leasingu zgodnie z IFRS 16

Praktyczne przykłady rozpoznawania zmian w umowie leasingu zgodnie z regulacjami IFRS 16. W jakich przypadkach należy zmodyfikować pierwotną wycenę umowy? Kiedy i w jaki sposób zaprezentować zmianę zakresu leasingu jako nowy kontrakt?
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdawczość finansowa
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Nasi Klienci
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.