
FlexiReporting - system do alokacji kosztów
Specjalistyczne oprogramowanie dla controllingu zapewnia wsparcie optymalne dla alokacji kosztów. System pomoże Ci lepiej rozumieć rentowność produktów lub klientów.
FlexiReporting umożliwia pełną automatyzację procesu rozliczania kosztów. Elastyczne rozwiązanie bez problemu zaimplementuje reguły alokacyjne zgodnie potrzebami Twojej firmy.
Dzięki FlexiReporting zyskasz możliwość wykorzystania dowolnych kluczy alokacji oraz gwarancję efektywności i poprawności rozliczeń kosztów na potrzeby raportowania zarządczego.
Korzyści z wdrożenia systemu do alokacji
FlexiReporting łączy wszystkie cechy niezbędne do stworzenia optymalnego procesu alokacji kosztów. Oprogramowanie automatyzuje przetwarzanie danych i gwarantuje spójność danych w sposób znany Ci z systemów klasy ERP. Równocześnie otrzymujesz olbrzymią elastyczność projektowania i konfiguracji modelu alokacji charakterystyczną dla arkuszy Excel.
Automatyzacja
Zoptymalizuj przetwarzanie danych
w modelu alokacji poprzez eliminację arkuszy i formuł Excel. Automatycznie wyliczaj klucze alokacji na podstawie danych finansowych i operacyjnych.
Spójność danych
Zyskaj gwarancję poprawności kalkulacji kluczy i rozliczania kosztów. Korzystaj z raportów pokazujących szczegóły alokacji, by każdego miesiąca mieć 100% pewności, że rozliczenie kosztów przebiegło pomyślnie.
Elastyczność
Projektuj i modyfikuj reguły alokacji zgodnie z modelem biznesowym Twojej firmy. Wykorzystaj FlexiReporting do rozliczania kosztów na centra zysków, projekty, klientów czy produkty, z taką dokładnością jakiej potrzebujesz.
Kompleksowe wsparcie dla zaawansowanych reguł alokacji kosztów
FlexiReporting posiada wszystkie funkcjonalności potrzebne do budowy kompletnego modelu alokacji kosztów. Wybierając FlexiReporting jako system do alokacji kosztów zyskujesz narzędzie, które efektywnie wesprze Cię we wszystkich etapach procesu.

Automatyczny import danych
Zapomnij o ręcznym przygotowaniu danych wejściowych do alokacji. FlexiReporting automatycznie pobierze i przetworzy koszty bezpośrednie z systemu księgowego. Import szczegółów transakcyjnych pozwoli na drill down do szczegółów faktury.

Kalkulacje kluczy alokacyjnych
Zintegruj proces zbierania kluczy alokacyjnych z całej organizacji. Wykorzystaj FlexiReporting do automatycznego wyliczania kluczy alokacji na podstawie danych finansowych i operacyjnych. Zaprojektuj i udostępnij formatki, za pomocą których zbierzesz odpowiednie dane z innych działów organizacji.

Elastyczne reguły alokacji
Wybierz unikalne rozwiązanie, które pozwoli odwzorować model biznesowy Twojej firmy. Swobodnie definiuj etapy i reguły alokacji, by zbudować proces, który rozliczy koszty zgodnie z przyjętą metodyką. Samodzielnie zarządzaj konfiguracją modelu, bez pisania makr VBA oraz angażowania specjalistów IT.

Wielowymiarowy model alokacji
Alokuj koszty pośrednie na centra zysków, segmenty działalności czy projekty, klientów, produkty. Zbuduj zarządczy rachunek wyników oraz model controllingowy pozwalający na wielowymiarową analizę rentowności.

Alokacja kosztów wynagrodzeń
Rozliczaj wynagrodzenia pracowników na projekty. Zbuduj szczegółowy model alokacji kosztów pracy, który rozliczy wynagrodzenia zgodnie z rejestrem czasu pracy Twoich pracowników. Przetwarzaj poufne dane kadrowe w sposób bezpieczny.

Alokacja kosztów w budżecie
Wykorzystaj model alokacji kosztów FlexiReporting do alokacji kosztów w budżecie i prognozach. Zbuduj kompletny model controllingu, który zagwarantuje Ci spójność i porównywalność raportowania wszystkich scenariuszy danych.

Weryfikacja kompletności rozliczeń
Wybierz FlexiReporting i zapomnij o błędach
i niespójnościach w rozliczaniu kosztów. System udostępni Ci transparentne raporty pozwalające na szybką weryfikację poprawności alokacji. Docenisz je odpowiadając na pytania ad-hoc o sposób kalkulacji poszczególnych obciążeń i rozliczeń.

Raportowanie wyników po alokacji
Stwórz kompletny pakiet raportów zarządczych FlexiReporting. Monitoruj wyniki jednostek przed
i po alokacji kosztów. Zbuduj wielowymiarowy rachunek marż, który pozwoli Ci analizować rentowność centrów zysku po kosztach bezpośrednich oraz z uwzględnieniem alokowanych kosztów pośrednich i ogólnofirmowych.
Wybierz rozwiązanie pomyślnie wdrożone w wielu polskich firmach
FlexiReporting wspiera raportowanie zarządcze i alokację kosztów w wielu polskich firmach. System doskonale sprawdza się jako narzędzie do alokacji niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa. Kompletny moduł controllingu jest efektywnie wykorzystywany do raportowania wyników, budżetowania i prognozowania przez największe polskie przedsiębiorstwa.

















System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy. W wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
System do alokacji kosztów FlexiReporting
FlexiReporting został zaprojektowany jako innowacyjny system dla controllingu. Oprogramowanie wspiera implementację dowolnego modelu alokacji kosztów. W ten sposób system umożliwia stworzenie narzędzia dla alokacji w pełni dopasowanego do struktury i procesów biznesowych przedsiębiorstwa.
Alokacja kosztów na centra zysku
FlexiReporting umożliwia alokację kosztów pośrednich i ogólnofirmowych na segmenty biznesowe lub centra zysków. System pozwala rozliczać koszty na klientów, projekty, jednostki organizacyjne czy produkty. Przykładowo w firmach handlowych i dystrybucyjnych FlexiReporting może zostać wykorzystany do alokacji kosztów magazynów i działów wspierających na sklepy. W firmach produkcyjnych z sektora FMCG FlexiReporting jest z powodzeniem wykorzystywany do rozliczania kosztów transportu i logistyki na klientów oraz produkty.
Budowa modelu alokacji odbywa się za pomocą wielowymiarowych struktur danych systemu. Pozwalają one na odwzorowanie przekrojów i hierarchii raportowych zgodnie z modelem biznesowym firmy.
Efektywne narzędzie do alokacji kosztów
FlexiReporting pozwala wyeliminować wszystkie ograniczenia arkusza Excel. System efektywnie alokuje dane w złożonych, rozbudowanych modelach rozliczeniowych. Przetwarzanie danych w środowisku MS SQL Server pozwala na budowę szczegółowych modeli alokacyjnych. Oprogramowanie doskonale radzi sobie z dużymi wolumenami danych. Dla przykładu w firmie z branży FMCG system wspiera szczegółową alokację kosztów na produkty. W tym przypadku rozliczane są koszty ponad 50 jednostek organizacyjnych. System alokuje koszty transportu, marketingu i procesów ogólnofirmowych na produkty. Ostatecznie, dla każdego z ponad 1000 produktów, możliwe jest uzyskanie indywidualnego raportu rentowności. Oczywiście dane szczegółowe podlegają konsolidacji, umożliwiając raportowanie wyników po alokacji na poziomie grup asortymentowych czy marek.
Z drugiej strony FlexiReporting dystansuje oprogramowanie ERP pod kątem elastyczności i konfigurowalności procesu alokacji. Łatwość konfiguracji sprawia, iż implementacja i wdrożenie modelu alokacji odbywa się zdecydowanie szybciej. Dodatkowo system umożliwia samodzielną modyfikację reguł alokacji przez kontrolerów
i analityków. Użytkownicy systemu doceniają możliwość rekonfiguracji modelu alokacji bez konieczności angażowania konsultantów zewnętrznych czy specjalistów
działu IT.
Dowolne modele i narzędzia alokacji
FlexiReporting nie posiada ograniczeń w projektowaniu reguł alokacji. System pozwala definiować kolejne etapy i kroki w procesie rozliczania kosztów. Dla przykładu
w pierwszym przebiegu może zostać wykonana alokacja kosztów ogólnych na procesy biznesowe. Później koszty procesów wspierających mogą podlegać alokacji na procesy podstawowe. Finalnie możliwe jest rozliczenie kosztów na obiekty kosztowe: klientów, projekty, centra zysków czy segmenty biznesowe.
Parametryzacja każdego przebiegu alokacji pozwala na precyzyjne zdefiniowanie danych podlegających rozliczeniu (co alokować), obiektów uczestniczących w alokacji (gdzie alokować) oraz wykorzystywanych kluczy rozliczeniowych (jak alokować).
Automatyzacja wyliczania kluczy alokacji
System pozwala korzystać z dowolnych kluczy alokacji. W modelu alokacji bez problemu skorzystasz z kluczy sprzedażowych, operacyjnych czy statystycznych. Dla przykładu wykorzystanie do alokacji kosztów klucza sprzedaży (wolumen lub wartość sprzedaży, koszt własny sprzedaży) pozwala w pełni zautomatyzować raportowanie zarządcze bez konieczności przetwarzania dodatkowych danych.
FlexiReporting efektywnie przetwarza dane z systemów operacyjnych. System wspiera wyliczanie kluczy alokacji na podstawie danych z działów produkcji, logistyki, marketingu czy zakupów. Szczegółowe dane operacyjne, takie jak rejestr wysyłek, karty zleceń produkcyjnych czy ewidencji czasu pracy, stanowią podstawę do kalkulacji kluczy podziałowych. Kalkulacje systemowe pozwalają uprościć proces i eliminują ryzyko błędu.
Dodatkowo rozwiązanie umożliwia ręczne wprowadzanie kluczy alokacji. W ramach comiesięcznego procesu raportowania autoryzowani użytkownicy mogą aktualizować wartości kluczy alokacyjnych za pomocą odpowiednio przygotowanych formatek. W tym scenariuszu system pełni rolę integratora wszystkich danych wymaganych do alokacji kosztów.
Alokacja kosztów w budżetach i prognozach
FlexiReporting pozwala zachować spójność i porównywalność raportowania danych ACT, BUD oraz FCS. Alokacje budżetowe mogą być wykonywane na podstawie uproszczonych reguł planistycznych lub z wykorzystaniem procedury comiesięcznego raportowania wyników. System przechowuje i przelicza dane wszystkich scenariuszy za pomocą jednolitego skryptu alokacyjnego, co gwarantuje zastosowanie ujednoliconej metodyki alokacji kosztów przy raportowaniu wszystkich serii danych.