- Kompletna automatyzacja raportowania okresowych meldunków do Głównego Urzędu Statystycznego.
-
Istotne usprawnienie procesu angażującego zespoły księgowości, raportowania
i sprawozdawczości. - Rozwiązanie dostosowane w 100% do lokalnych wymogów sprawozdawczych, zapewniające pełną integrację z korporacyjnym systemem klasy ERP.

SAP R/3
Import predefiniowanych transakcji systemu SAP
Okresy fiskalne
Konwersja danych fiskalnych
w układzie październik-wrzesień na okresy kalendarzowe
RPA
Robotyzacja procesu wysyłki meldunków do portalu GUS
Workflow
Formularze do ręcznego wprowadzenia wybranych informacji
Kontekst projektu
Media Saturn Holding Polska to wiodąca sieć handlu RTV/AGD w Polsce. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu Metro Group. Działalność firmy jest w znacznym stopniu wspierana przez korporacyjne systemy IT. W konsekwencji centralna instancja systemu SAP R/3 nie zapewnia wsparcia dla lokalnych procesów raportowych.
Tymczasem ponad 80 spółek działających na terenie Polski zobowiązanych jest do okresowego przesyłania raportów i meldunków do Głównego Urzędu Statystycznego. Z tego względu spółka potrzebowała narzędzia, które pomogłoby w automatyzacji procesu raportowania GUS. Celem projektu było ograniczenie ręcznej pracy związanej z przygotowaniem danych wejściowych oraz uzupełnianiem formularzy sprawozdawczych udostępnianych w serwisie internetowym GUS.
Optymalizacja raportowania do Głównego Urzędu Statystycznego
W ramach pierwszego etapu wdrożenia FlexiReporting powstały mechanizmy umożliwiające automatyczne raportowanie następujących zestawień:
DG-1: meldunek o działalności gospodarczej (miesięczny),
F-01: sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe (kwartalne),
RF-01: statystyczne sprawozdanie o aktywach i pasywach finansowych (kwartalne)
Integracja danych z SAP/R3
Przygotowanie raportów GUS odbywa się na podstawie danych z systemu SAP R/3. W trakcie projektu wykorzystano istniejące raporty wyjściowe z systemu, dzięki którym możliwe jest wygenerowanie w jednym pliku danych dla wszystkich jednostek gospodarczych.
Do FlexiReporting importowane są zestawienia z:
· modułu środków trwałych (operacje na środkach trwałych i wartościach niematerialnych i prawnych, niezbędne do poprawnej prezentacji nakładów inwestycyjnych),
· księgi głównej (zestawienie sald i obrotów dla raportowania przychodów, kosztów oraz sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa),
· rejestru sprzedaży (obroty w podziale na stawki podatku VAT).
W systemie zdefiniowano reguły mapowania i tabele konwersji. Odpowiadają one za przypisanie odpowiednich słowników wejściowych z systemu SAP R/3 do właściwych linii sprawozdań i meldunków GUS. Mechanizmy przetwarzania danych zapewniają jednolite reguły raportowania dla wszystkich jednostek gospodarczych oraz gwarantują spójność pomiędzy raportami.
Jednym z wyzwań projektu było przełożenie danych fiskalnych rejestrowanych w cyklu październik – wrzesień na układ kalendarzowy wymagany przez sprawozdawczość GUS. Transformacja wykonywana jest w 100% systemowo przez odpowiednie reguły przetwarzania danych.
Automatyczna wysyłka raportów GUS w formacie XML
System informatyczny GUS umożliwia przesyłanie raportów i meldunków w formie plików XML. W ramach wdrożenia FlexiReporting powstał mechanizm umożliwiający generowanie plików XML. Pozwolił on całkowicie wyeliminować ręczne wypełnianie formularzy online.
Tym samym FlexiReporting zautomatyzował cały proces raportowania GUS. System skutecznie wyeliminował krytyczne punkty w których możliwe było popełnienie błędu. System efektywnie generuje kilkaset raportów kwartalnie, co przekłada się na oszczędności wyrażone w dziesiątkach godzin w każdym kwartale.