Efekty wdrożenia
- Zintegrowany system konsolidacji statutowej i raportowania zarządczego gwarantujący spójność raportowania wyników dla inwestorów, Zarządu i menedżerów operacyjnych.
- Zautomatyzowana konsolidacja finansowa w międzynarodowej Grupie Kapitałowej. Czytelna prezentacja wyników spółek i eliminacji konsolidacyjnych.
- Automatyzacja i transparentność raportów zarządczych z zachowaniem wszystkich wymaganych przekrojów i układów raportowania wyników.
- Kompletny model budżetowania i planowania długoterminowego, oparty o sterowanie kluczowymi parametrami i wskaźnikami efektywności.
Comarch CDN
Pełna integracja z systemem ERP wykorzystywanym przez SSC obsługujący polskie spółki Grupy
Raportowanie MIS
Zautomatyzowane raportowanie wyników w układzie zarządczym
z pełną analityką spółek, segmentów biznesu, lokalizacji
Raportowanie statutowe
Konsolidacja statutowa zgodnie z MSR oraz raportowanie sprawozdań jednostkowych spółek zależnych zgodnie z UoR
Model budżetowy
Budżetowanie i planowanie długoterminowe kluczowych procesów biznesowych firmy
Kontekst projektu
Wdrożenie FlexiReporting w Grupie Baltona S.A. rozpoczęło się w 2018 roku. W momencie startu projektu grupa składała się z 12 spółek zależnych prowadzących działalność handlową i gastronomiczną w Polsce oraz za granicą. Duża liczba transakcji pomiędzy spółkami, dotyczących zarówno usług, sprzedaży jak też rozliczeń finansowych, wygenerowała potrzebę zastosowania przejrzystego systemu konsolidacji statutowej.
W kolejnym kroku spółka zdecydowała się na automatyzację procesów raportowania zarządczego. Prezentacja wyników dokonywana jest w dwóch niezależnych przekrojach: MPK (raportowanie kosztów rodzajowych zgodnie ze strukturą organizacyjną) oraz P&L MIS.
Krytycznym wymogiem względem systemu było utrzymanie dotychczasowego układu raportowania MIS. Format ten bazuje na równoległym wykorzystaniu danych raportowanych według obszarów organizacyjnych i funkcjonalnych. Część pozycji Rachunku Wyników dotycząca działalności handlowo-gastronomicznej prezentowana jest zgodnie z układem rodzajowym kosztów. Z kolei dla kosztów logistyki oraz centrali zastosowanie ma układ kalkulacyjny, prezentujący wyniki Grupy zgodnie z funkcjami poszczególnych jednostek.
Dla zapewnienia optymalizacji procesu planistycznego w II połowie 2020 roku Zarząd Grupy zdecydował o realizacji kolejnego etapu projektu tj. uruchomieniu modelu budżetowego. Wdrożenie objęło trzy główne strumienie biznesowe. W obszarze operacyjnym system wspiera planowanie sprzedaży oraz marż handlowych (zakupy, warunki handlowe i rabaty retrospektywne). W obszarze HR wdrożone zostało rozwiązanie wspierające budżetowanie zatrudnienia i kosztów wynagrodzeń. Wreszcie w obszarze kosztowym system umożliwia planowanie kosztów czynszów oraz pozostałych kosztów rodzajowych.
Najważniejsze informacje
System wykorzystywany jest przez Grupę Kapitałową Baltona S.A. jako narzędzie do przygotowania comiesięcznych skonsolidowanych raportów zarządczych oraz do przygotowania sprawozdań statutowych.
Model budżetowy oparty jest na kluczowych miernikach biznesowych dostosowanych indywidualnie do każdej placówki handlowej takich jak liczba pasażerów i średnie przychody na pasażera. Planowanie kluczowych kosztów, jak np. czynsze, zostało w wysokim stopniu zautomatyzowane. Model pozwala na automatyczne przygotowanie kompletnej propozycji budżetu/prognozy uwzględniając czynniki zmian, jak np. indeksację związaną z inflacją. Kreowanie budżetu podzielone zostało na 6 głównych obszarów: sprzedaż, marża, zakupy, opex, koncesje, opłaty DCC.
Moduł controllingu i budżetowania HR zapewnia bezpieczny dostęp do danych kadrowo-płacowych tylko dla upoważnionych osób. Oprócz standardowego budżetowania zatrudnienia i wynagrodzeń podstawowych system automatyzuje także planowanie programów motywacyjnych i premiowych. Dodatkowo rozwiązanie umożliwia analizy kosztów wynagrodzeń w porównaniu do planu z dokładnością do pracownika. W ten sposób FlexiReporting wspiera procesy analityczne działu HR oraz zapewnia spójne raportowanie kosztów osobowych z raportami kontrolingowymi prezentowanymi na poziomie wyników MPK.
Kompletny proces raportowania wyników w systemie controllingu
Przejmij kontrolę nad przetwarzaniem danych i raportowaniem wyników by automatyzować procesy controllingu bez udziału działu IT.