#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Symulacje i analizy w modelu prognozowania produkcji

Czy w systemie controllingu można zbudować model prognozowania produkcji? Przykład narzędzia do prognozowania operacyjnego stworzony dla działu logistyki polskiej części globalnego koncernu produkcyjnego pokazuje możliwości i korzyści związane z takim podejściem do rozwiązania problemu. W artykule przedstawiamy krótkie studium przypadku dla typowego problemu planowania produkcji.

Prognozowanie produkcji w systemie controllingu

Wyzwanie z którym zgłosił się do nas Klient dotyczyło budowy modelu wspierającego prognozowanie zapotrzebowania na pracowników produkcyjnych.  

Firma jest częścią międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego. Dostarcza komponenty wykorzystywane przez zakłady jednostki dominującej.

Produkcja realizowana jest co do zasady na bieżąco. Formuła „jednodniowego magazynu” oznacza, iż dostawy do zakładów jednostki dominującej realizowane są codziennie. Jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości produkcji w fabrykach koncernu.

Proces produkcji składa się z kilku realizowanych kolejno etapów. Spółka posiada kilka częściowo komplementarnych zakładów produkcyjnych. Każdy z nich realizuje wybrane zlecenia produkcyjne spływające od centrali koncernu.

Firma nie ma możliwości by w jednym miesiącu zredukować zatrudnienie o 100 osób i potem nagle w kolejnym miesiącu zatrudnić 100 wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też, aby móc prowadzić spójną politykę kadrową, Zarząd potrzebuje wiarygodnych prognoz dotyczących zapotrzebowania na personel produkcyjny.

Dział logistyki zwrócił się do nas z pytaniem o możliwość wykorzystania FlexiReporting jako narzędzia prognozowania operacyjnego. Celem projektu było dostarczenie rozwiązania, które pozwoli optymalnie planować produkcję. System musiał równoważyć potrzebę zapewnienia dostępności pracowników stałych i tymczasowych oraz konieczność zapewnienia ciągłości dostaw przy zmieniających się wolumenach zamówień.

Tygodniowe prognozy operacyjne we FlexiReporting

W wyniku naszej pracy powstał w pełni funkcjonalny model prognozowania tygodniowego. Implementację rozwiązania wykonaliśmy z wykorzystaniem systemu FlexiReporting. W naszej ocenie wypracowane narzędzia, bez większych modyfikacji, mogą być z powodzeniem wdrożone w dowolnej organizacji. Jak może wyglądać taki proces w systemie?

W pierwszym kroku rozwiązanie umożliwia przygotowanie ilościowej prognozy sprzedaży w podziale na klientów (odbiorców, punkty dostaw) oraz produkty. Ilościowy plan sprzedaży powstaje jako połączenie zarejestrowanych zamówień (importowanych z systemu ERP) oraz wartości prognostycznych wprowadzanych za pomocą odpowiednich formatek. W ten sposób następuje płynne przejście z perspektywy krótkookresowej (zamówienia na najbliższe tygodnie złożone w systemie) do średnio- i długoterminowej (planowanie dostaw na podstawie trendów historycznych i wiedzy eksperckiej menedżerów). 

System pozwala przełożyć ilościowy plan dostaw na obciążenie poszczególnych wydziałów. W tym celu stworzyliśmy formatki pozwalające na wprowadzenie parametrów „opisujących” proces wytwarzania każdego z produktów. Podstawowe parametry modelu to określenie wydziału realizującego dany etap przetwarzania, jednostkowego czasu operacji oraz narzutu na braki. W ten sposób powstało kompletne rozwiązanie dopasowane do rzeczywistych procesów operacyjnych firmy. Dla przykładu, ujęcie dodatkowego wolumenu produkcji na etapach wstępnych pozwala zapewnić pożądane ilości pełnowartościowych wyrobów na końcu łańcucha operacyjnego.

Symulacje i analizy w procesie prognozowania

Narzędzie pozwala na parametryzację różnych wariantów planistycznych. Uznaliśmy, że wysoka elastyczność może stanowić istotną wartość dodaną dla osób odpowiedzialnych za decyzje o ewentualnej relokacji części projektów pomiędzy fabrykami.

System zapewnia możliwość tworzenia alternatywnych scenariuszy dla prognozy sprzedaży. Dzięki temu firma zyskuje możliwość symulacji i analiz     what-if. Opcje planowania wariantowego i elastycznego tworzenia różnych wersji prognozy stanowią istotną wartość dodaną dostarczaną przez system do budżetowania.

Oprogramowanie wykonuje kalkulacje i zapewnia możliwość raportowania danych o planowanym obciążeniu wydziałów. Rozwiązanie pozwala użytkownikom dowolnie zestawiać ze sobą scenariusze prognozy zamówień i warianty realizacji produkcji. Całość planowania i przetwarzania danych odbywa się na poziomie danych tygodniowych. Dla efektywnego przetwarzania danych oprogramowanie wykorzystuje zoptymalizowane struktury tabel w układzie 53 tygodni kalendarzowych ISO.

FlexiReporting w roli systemu do prognozowania produkcji

Wiele firm napotyka na podobne wyzwania w zakresie planowania i prognozowania operacyjnego. Umiejętne połączenie danych sprzedażowych i operacyjnych w spójnym, zautomatyzowanym modelu planistycznym może być kluczem do poprawy efektywności procesów biznesowych. Zazwyczaj narzędzia takie nie są dostępne bezpośrednio w systemie ERP. Co więcej, budowa odpowiednich narzędzi własnymi siłami często kończy się niepowodzeniem. Dlatego też skorzystanie z gotowego oprogramowania do budżetowania i prognozowania pozwala szybciej i efektywniej osiągnąć cele biznesowe projektu.

FlexiReporting świetnie sprawdza się przy tworzeniu narzędzi analityczno-raportowych dla działów operacyjnych. Od lat rozwijamy funkcjonalności oprogramowania z myślą o potrzebach i wyzwaniach procesów raportowania zarządczego, budżetowania czy konsolidacji. Rozwiązanie jest niezwykle elastyczne dzięki, czemu może zostać wykorzystane jako narzędzie prognozowania tygodniowego i monitorowania wskaźników efektywności w działach produkcji, logistyki czy sprzedaży.

31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej
04 paź 2022

Controlling projektowy a rozpoznawanie przychodów

W przypadku firm projektowych fakturowanie przychodów bardzo często nie jest współmierne w czasie z ponoszeniem kosztów związanych z realizacją kontraktu. Oczywiście, dbając o płynność każda firma stara się powiązać harmonogram płatności z zaawansowaniem prac lub postępem w dostarczaniu określonych produktów cząstkowych. Mimo to, w negocjowanych indywidualnie kontraktach możliwe jest pełne...
Więcej
14 wrz 2022

Controlling projektów w firmie

System controllingu w firmach projektowych znacznie różni się od tradycyjnych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe czy handlowe. Poniżej przedstawiamy zakres typowych praktyk controllingu projektowego opierając się na przykładach firm, które wspólnie z FlexiSolutions stworzyły nowoczesne narzędzia zapewniające integralność raportowania wyników zarządczych i monitorowania efektywności kontraktów.
Więcej
26 sie 2022

Konsolidacja sprawozdań finansowych – polecane publikacje

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek - top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych...
Więcej
zmiana umowy leasingu
29 kwi 2022

Zmiany umowy leasingu zgodnie z IFRS 16

Praktyczne przykłady rozpoznawania zmian w umowie leasingu zgodnie z regulacjami IFRS 16. W jakich przypadkach należy zmodyfikować pierwotną wycenę umowy? Kiedy i w jaki sposób zaprezentować zmianę zakresu leasingu jako nowy kontrakt?
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdawczość finansowa
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Nasi Klienci
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.