#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.

Sprawny system controllingu - czyli jaki?

Właściwy system do controllingu  to taki, który pozwala kontrolerom i analitykom budować pozycję partnera biznesowego dla zarządu i menedżerów operacyjnych. Żeby móc osiągnąć taki stan, system powinien posiadać konkretne cechy:

  • Przejrzystość. Najważniejszej jest to by system i jego działanie było zrozumiałe dla użytkowników. System controllingu nie może być czarną skrzynką. Standardem jest, że automatyzacje w raportowaniu i budżetowaniu wymagają stosowania złożonych reguł i algorytmów przetwarzania danych. Ich konfiguracja musi być zrozumiała i transparentna dla kontrolera. Przejrzystość systemu i jego ustawień gwarantuje komfort w pracy z biznesem.
  • Elastyczność. Równie ważna jest elastyczność rozwiązania pozwalająca na szybkie dopasowanie procesów do zmian wymaganych przez biznes. System controllingu nie działa jak oprogramowanie ERP. Tu oprócz stałości i powtarzalności procesów konieczne jest sprawne reagowania na potrzeby zarządu. Regularne wyzwania przed jakimi staje zespół controllingu, jak np. nowa wersja budżetu, zmiana struktury organizacyjnej, nowy układ raportów, wymagają od kontrolerów szybkiej reakcji. Jest to bardzo ważny aspekt w codziennej pracy użytkowników systemu. Świadczy o tym zainteresowanie jakimi cieszą się dodatkowe, bezpłatne, szkolenia z administracji systemem FlexiReporting organizowane dla klientów.

  • Kontrola poprawności. Kontroler musi być pewny liczb, które raportuje na podstawie danych z systemu. Ponieważ „wejścia” do systemu pozostają poza kontrolą kontrolera, system controllingu musi posiadać wbudowane mechanizmy sprawdzające. Mechanizmy te mają na celu informować, kiedy pojawią się jakieś anomalie czy niespójności. Czas na sprawdzanie czy system dobrze raportuje możemy przeznaczać w trakcie wdrożenia i testów. Podczas użytkowania oprogramowania zespół controllingu powinien mieć pełne zaufanie, że oprogramowanie ostrzeże nas przed brakiem danych lub błędami w źródłach.

Wybór systemu controllingowego

Podczas wyboru systemu controllingowego polecamy kierować się w szczególności jego: funkcjonalnością, ceną, architekturą i współpracą z partnerem wdrożeniowym.

Poprzez funkcjonalność systemu rozumiemy sprawdzenie tego czy system jest w stanie obsłużyć procesy i reguły, których potrzebujemy. Jeżeli chcemy mieć w systemie controllingu budżety i prognozy, to musimy wybrać system, który wspiera budżetowanie i prognozowanie. Jeżeli mamy potrzebę konsolidacji grupy kapitałowej, to powinniśmy wdrożyć system, który na to pozwala, itd.

Aspekt kosztowy podajemy na drugim miejscu, bowiem wiadomo, że każdy projekt powinien mieć uzasadnienie biznesowe. Oczywiście wybierając system controllingowy nie powinniśmy kierować się wyłącznie ofertą finansową. W pierwszej kolejności musi być to rozwiązanie, które spełni oczekiwania zarówno działu kontrolingu, jak i zarządu. Koszt projektu musi jednak korespondować z potencjałem korzyści. Normalnym jest, że rozwiązania projektowane na potrzeby dużych korporacji mogą się znaleźć poza zasięgiem cenowym mniejszych i średnich firm.

Pisząc o architekturze rozwiązania postawilibyśmy dwa pytania. Czy system controllingowy będzie dobrze współpracował z obecnymi rozwiązania IT, w szczególności z systemem finansowo-księgowym lub ERP? Tzn. czy ma on możliwość integracji z obecnie wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami, które służyłyby jako źródła danych. Moduły kontrolingowe oferowane przez dostawcę systemu ERP mają pewną przewagę na w zakresie integracji z tym rozwiązaniem, jednak mogą też posiadać ograniczenia w przetwarzaniu danych z innych źródeł. Drugie pytanie dotyczyłoby integracji z Microsoft Excel. Po wdrożeniu systemu controllingowego, zespół zapewne dalej będzie korzystał z arkusza kalkulacyjnego. Możliwe, że w mniejszej skali i w inny sposób, ale Excel dalej będzie obecny na ekranach użytkowników, dlatego też system dla controllingu musi współpracować z Excelem.

Wybierając system musimy zebrać jak najwięcej informacji również na temat partnera wdrożeniowego. Konfiguracja i uruchomienie systemu controllingowego to często projekt trwający kilka lub kilkanaście tygodni. Finalny rezultat jest efektem pracy konsultantów ds. wdrożenia mocno współpracujących z dedykowanymi osobami z controllingu i IT firmy. Kształt i użyteczność ostatecznego rozwiązania silnie zależy od kompetencji i doświadczenia konsultantów. Często wiemy z autopsji, że doskonałe oprogramowanie może nie spełniać oczekiwań biznesowych nie przez brak funkcjonalności, lecz przez niewłaściwe wdrożenie. Często przez współpracę z konsultantami, którzy nie rozumieją naszych potrzeb i nie potrafią ich przełożyć na konfigurację systemu, można zakupić oprogramowanie, którego potencjał nie zostanie wykorzystany i nie zaspokoi też potrzeb organizacji. Mając tego świadomość warto czasami zrezygnować z projektu lub wybrać inne rozwiązanie.

System controllingowy FlexiReporting

FlexiSolutions posiada w swojej ofercie nowoczesne rozwiązanie wspierające raportowanie wyników, monitorowanie realizacji oraz przygotowanie i konsolidację budżetów i prognoz. Ofertowany przez nas system controllingowy istotnie usprawnia pracę Działów Kontrolingu o czym świadczą liczne wdrożenia, o których można poczytać w dedykowanej sekcji na naszej stronie.

Nasze oprogramowanie controllingowe pozwala w krótszym czasie i dokładniej generować raporty, budować plany i analizować wyniki nie odchodząc od znanego wszystkim interfejsu Excela. Zespół wdrożeniowy FlexiReporting zbudowany z ekspertów z doświadczeniami w controllingu i sprawozdawczości finansowej oraz profesjonalnych konsultantów IT dostarcza realną wartość dodaną dla Zarządu oraz Właścicieli.

Innowacyjny system do raportowania, planowania i analiz

Poznaj system controllingowy FlexiReporting, który implementuje procesy budżetowania, prognozowania i raportowania projektów oraz pozwala na integrację z dowolnym systemem finansowo-księgowym.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
03 mar 2023

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (ang. KPI, Key Performance Indicators) znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.
Więcej
24 lut 2023

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Przy planowaniu sprzedaży możliwe jest zastosowanie metody top-down, bottom-up lub middle-out. Podpowiadamy co oznaczają te pojęcia i jak wybrać odpowiednią metodę. należy pamiętać, że metoda planowania sprzedaży musi być dobrana do struktury i modelu biznesowego firmy.
Więcej
22 lut 2023

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.
Więcej
15 lut 2023

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.
Więcej
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Konsolidacja finansowa
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdania finansowe
  • MSSF16
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.