Webinar: System do budżetowania i prognozowania – co zmieni się, gdy zamienisz arkusz kalkulacyjny na oprogramowanie controllingowe?
- 22 maja 2024 r. (wtorek)
- 14:30 - 16:00
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online „System do budżetowania i prognozowania – co zmieni się, gdy zamienisz arkusz kalkulacyjny na oprogramowanie controllingowe?”
Jeżeli w Twojej firmie podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez controlling jest arkusz kalkulacyjny, to z pewnością doskonale znasz ograniczenia i problemy związane z budżetowaniem i prognozowaniem w Excelu. Przekonaj się, że planowanie z wykorzystaniem dopasowanego do potrzeb organizacji systemu controllingowego może być szybsze, łatwiejsze i dokładniejsze!
W trakcie spotkania zaprezentujemy najważniejsze funkcjonalności platformy FlexiReporting pozwalające organizacji skutecznie zarządzać procesem przygotowania, aktualizacji i monitorowania budżetu. Pokażemy praktyczne przykłady działania systemu w kontekście planowania przychodów i kosztów przedsiębiorstwa. Przejdziemy przez różne scenariusze tworzenia budżetów i prognoz, pokazując korzyści związane z wykorzystaniem narzędzi informatycznych przy planowaniu metodą bottom-up i top-down.
Spotkanie będzie jednocześnie okazją do praktycznej dyskusji z ekspertami FlexiSolutions. Opowiemy o tym, jak przebiega wdrożenie systemu do budżetowania, oraz zaprezentujemy wskazówki, dzięki którym zaplanujesz i poprowadzisz projekt tak, by osiągnąć maksimum korzyści bez nadmiernego obciążania pracowników i budżetu przedsiębiorstwa.
Agenda spotkania
1. Budżetowanie i prognozowanie w systemie controllingu:
- Budżetowanie bottom-up – zapanuj nad złożonością organizacji i zapewnij efektywny przepływ informacji i konsolidację danych w procesie.
- Budżetowanie top-down – prowadź symulacje i analizy ad-hoc, tworząc sprawnie kolejne wersje planów zgodnie z potrzebami zarządu i właścicieli.
- Monitorowanie realizacji i analiza odchyleń – zautomatyzuj comiesięczny proces raportowy, by skrócić czas raportowania i poprawić dostęp do danych i analiz.
2. Wdrożenie systemu do budżetowania – przygotowanie i realizacja projektu.
Prelegenci
Mariusz Sumiński
Mariusz to ekspert i menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w systemach controllingowych.
Jako współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający FlexiSolutions, kreuje strategiczną wizję firmy, wspiera klientów oraz zespoły projektowe.
Jego podejście do optymalizacji procesów jest wynikiem praktycznej wiedzy, zgromadzonej podczas lat pracy jako konsultant i kierownik projektów.
Od 2023 roku, pełni funkcję lidera Regionalnej Grupy Roboczej ICV Warszawa, promując najlepsze praktyki w controllingu finansowym. Systematycznie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, na konferencjach i w prasie branżowej.
Zobacz też:
AI w procesach budżetowania i prognozowania
Sztuczna inteligencja (AI) coraz mocniej zaznacza swoją obecność w biznesie, w tym w procesach budżetowania i prognozowania. W artykule porównujemy AI z tradycyjnymi metodami modelowania matematycznego, zastanawiając się, jak wpłynie na przyszłość planowania finansowego. Czy AI zastąpi działy controllingu i menedżerów, czy raczej pozostanie narzędziem wspierającym ich pracę? Przeanalizujemy potencjalne korzyści i wyzwania związane z wdrożeniem AI w procesach biznesowych, oferując wgląd w przyszłość budżetowania opartego na nowoczesnych technologiach.
Wąskie gardło w zarządzaniu i budżetowaniu
W zarządzaniu i budżetowaniu często napotykamy na różnorodne wyzwania, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność całego procesu. Zrozumienie, jakie etapy budżetowania najczęściej stają się źródłem opóźnień i problemów, jest kluczowe dla skutecznego zarządzania. Czy arkusz kalkulacyjny może stać się największym ograniczeniem? Jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować ryzyka i problemy? W artykule przedstawiamy odpowiedzi na te pytania, skupiając się na identyfikacji i eliminacji wąskich gardeł w procesie budżetowym.
Budżetowanie w Grupie Kapitałowej
Budżetowanie w ramach Grup Kapitałowych jest procesem skomplikowanym, który wymaga uwzględnienia struktury grupy, różnorodności modeli biznesowych poszczególnych spółek, walut, transakcji wewnętrznych i różnic kulturowych. Wiele firm z tego powodu ogranicza się do planowania na poziomie indywidualnych spółek, pomimo że skonsolidowany budżet jest kluczowy dla efektywnego zarządzania finansami całej Grupy. W artykule eksplorowane są wyzwania związane z budżetowaniem w grupach oraz przedstawiane są najlepsze praktyki w tym obszarze.