#
  • Oferta
    • Raportowanie zarządcze
    • Konsolidacja finansowa
    • Budżetowanie i prognozowanie
    • Planowanie i analizy HR
    • Alokacja kosztów
    • Sprawozdania finansowe
    • MSSF16
  • Rozwiązania
    • Nowoczesny kontroling
    • Optymalizacja procesów controllingu
    • System IT dla controllingu
    • Enterprise Performance Management (EPM)
    • Business Intelligence (BI)
    • Integracja z systemem ERP
    • Integracja z Microsoft Excel
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków rozwoju biznesu. Kierownictwo firmy potrzebuje tych informacji, a finanse i controlling muszą znaleźć sposób, by je dostarczać. W praktyce nie da się wszystkich informacji rejestrować „u źródła” na poziomie klientów, produktów czy projektów, to jedynym sposobem jest zastosowanie modeli takich jak alokacja kosztów.

Wykorzystywanie reguł alokacji kosztów w opracowywanych danych planistycznych

Alokacja jest narzędziem, które może być stosowane zgodnie z potrzebami systemu informacji zarządczej firmy. Jest ona też pewnego rodzaju umową wewnętrzną opisującą sposób w jaki będziemy monitorować rentowność centrów zysków. Wykonanie alokacji w budżecie lub prognozie tworzy nam ramy do wyznaczenia oczekiwanych poziomów referencyjnych dla marży i zysków.

W formule jak wyżej, analiza odchyleń na poziomie kosztów alokowanych rzadko kiedy jest celowa. Zazwyczaj menedżer danego centrum zysku nie ma wpływu ani na wartość bazową kosztów do alokacji, ani strukturę klucza podziałowego. Z alokacją kosztów w budżetach i prognozach związane może być jednak dodatkowe wyzwanie – skąd wziąć wartości kluczy podziałowych? Gdy alokacja kosztów odbywa się kluczem sprzedażowym lub liczbą pracowników to parametry te są zazwyczaj ujęte w modelu planistycznym i bez problemu pozwalają na korzystanie z nich. W przypadku innych miar należy przyjąć jakieś wartości do budżetu, a więc nie pozostaje w tym wypadku nic innego niż ustalić planowaną wartość klucza.

 

W tym miejscu niewiele brakuje do „odwrócenia alokacji” w modelu budżetowania lub prognozowania. Przykładem takiego podejścia jest Activity Based Budgeting, które powstało na bazie Activity Based Costing. W tej formule, koszty alokowane traktujemy jako koszty zmienne, których wartość wyliczana jest na podstawie zaplanowanej wartości klucza alokacji oraz budżetowanej stawki jednostkowej.

Alokacja w systemach finansowo-księgowych i ERP

Możliwości systemów finansowo-księgowych mają duże ograniczenia jeśli chodzi o przeprowadzenie skutecznej alokacji kosztów. Zazwyczaj po prostu nie mają takich funkcjonalności, ani nie przechowują danych które można by wykorzystać jako klucze podziałowe. Znany jest nam przykład alokacji kosztów w zewnętrznym narzędziu i późniejszy import pełnego rozliczenia w formie dodatkowych poleceń księgowania. W tym scenariuszu system finansowo-księgowy potrzebował informacji o kosztach przypisanych do projektów po to by wewnętrznymi prezentować koszty projektów komercyjnych, inwestycyjnych i kosztowych na odpowiednich kontach księgowych. W tym rozwiązaniu alokacja też była wykonywana poza systemem księgowym.

Inaczej jest w systemach ERP. Idea zintegrowanego systemu z pewnością stwarza ramy do połączenia informacji z różnych modułów w ramach procesu alokacji kosztów. Patrząc na praktykę polskich firm, wydaje się, że mechanizmy rozliczania kosztów w ERP potrafią bardzo dobrze funkcjonować w modułach produkcyjnych. Kalkulacja kosztów zleceń produkcyjnych oraz odchyleń często bazuje na regułach bazujących na alokacji bądź absorpcji kosztów. Jednak w zastosowaniach raportowania zarządczego rzadko spotykamy się z implementacją takich modeli w ramach wdrożenia ERP. Zazwyczaj tam gdzie alokacja jest naprawdę ważna staje się ona niezwykle złożona. Zbyt złożona by zbudować ją w transparentny, zrozumiały dla kontrolerów sposób w systemie ERP. Zbyt złożona by ująć ją w procesie zamknięcia ksiąg obrachunkowych. Zapewne z tego względu firmy albo rezygnują z alokacji kosztów, albo wdrażają ją w systemach controllingu lub budowanych samodzielnie narzędziach.

Profesjonalne narzędzie do alokacji kosztów

Poznaj system controllingu FlexiReporting, który umożliwia pełną automatyzację procesu rozliczania kosztów. Elastyczne rozwiązanie bez problemu zaimplementuje reguły alokacyjne zgodnie potrzebami Twojej firmy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
03 mar 2023

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (ang. KPI, Key Performance Indicators) znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.
Więcej
24 lut 2023

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Przy planowaniu sprzedaży możliwe jest zastosowanie metody top-down, bottom-up lub middle-out. Podpowiadamy co oznaczają te pojęcia i jak wybrać odpowiednią metodę. należy pamiętać, że metoda planowania sprzedaży musi być dobrana do struktury i modelu biznesowego firmy.
Więcej
22 lut 2023

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.
Więcej
15 lut 2023

Demand Planning – przebieg procesu i korzyści z jego wdrożenia

Demand Planning jest procesem biznesowym, który pozwala prognozować zapotrzebowanie klientów na produkty firmy. Wdrożenie procesu planowania popytu niesie ze sobą liczne korzyści dla spółki. System FlexiReporting skutecznie pomaga we wdrożeniu i optymalizacji procesów Demand Planning.
Więcej
31 sty 2023

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?
Więcej
18 sty 2023

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI w organizacji

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności i jakie KPI powinny być uwzględniane w codziennej pracy kontrolerów i analityków? W praktyce takim wskaźnikiem może być dowolny parametr opisujący wyniki określonych działań. Najważniejsze w stosowaniu KPI jest właściwy dobór kluczowych miar dla danego obszaru biznesu.
Więcej
10 sty 2023

Prognoza przepływów pieniężnych – efektywne zarządzanie płynnością firmy

Prognoza przepływów pieniężnych jest jednym z niezbędnych narzędzi CFO. Możliwość zaplanowania Cash Flow w perspektywie krótko- i średniookresowej pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Jak zatem przygotować budżet i prognozę Cash Flow, żeby stanowiła dobre źródło informacji dla osób zarządzających?
Więcej
05 sty 2023

Program do budżetowania – funkcje i korzyści z wdrożenia

Nowoczesny kontroling potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych. Program do budżetowania pozwala skutecznie automatyzować i optymalizować procesy przygotowania budżetów i prognoz. Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Poniżej prezentujemy przegląd możliwości i funkcji programów do budżetowania.
Więcej
19 gru 2022

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?
Więcej
24 lis 2022

Optymalizacja controllingu w firmie

Dobrze działający controlling w firmie wspierany przez rozwiązania informatyczne skutecznie usprawnia zarządzanie organizacją. Dedykowany system controllingu zintegrowany z używanymi w firmie systemami pozwala na automatyzację procesów zbierania i przetwarzania danych operacyjnych i finansowych. Dzięki dobrze rozwiniętemu controllingowi zapewniamy swojej organizacji nie tylko właściwą kontrolę bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, ale także...
Więcej
09 lis 2022

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków. Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.
Więcej
20 paź 2022

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReproting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków...
Więcej

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie

NAPISZ DO NAS
#

Skuteczne rozwiązania IT dla controllingu, budżetowania, prognozowania i konsolidacji finansowej.

Rozwiązania

  • Raportowanie zarządcze
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Konsolidacja finansowa
  • Controlling HR
  • Alokacja kosztów
  • MSSF 16

Nawigacja

  • Start
  • Oferta
  • Specjalizacje
  • Case studies
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. Solidarności 171, 00-877 Warszawa
  • +48 22 351 13 82
  • kontakt@flexisolutions.pl
  • al. "Solidarności" 171, 00-877 Warszawa

Odwiedź nas na:

Odwiedź nas na:

2021 FlexiSolutions. All rights reserved.

  • Raportowanie zarządcze
  • Konsolidacja finansowa
  • Budżetowanie i prognozowanie
  • Planowanie i analizy HR
  • Alokacja kosztów
  • Sprawozdania finansowe
  • MSSF16
  • Specjalizacje
    • Controlling finansowy
    • Controlling sprzedaży
    • Controlling produkcji
    • Controlling logistyki
    • Controlling marketingu
    • Konsolidacja sprawozdań finansowych
    • Planowanie sprzedaży
  • Nasi Klienci
  • Case studies
  • Blog
  • Kontakt
Facebook-f Linkedin

Co cię interesuje?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.