FlexiSolutions

FlexiReporting: Controlling personalny

Moduł HR to narzędzie controllingu personalnego w obszarze kadr i płac. System oferuje kompleksową analitykę dla raportowania i planowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.

Zautomatyzuj i usprawnij procesy budżetowania i monitorowania realizacji wskaźników zatrudnienia i wynagrodzeń.

raportowanie / mssf 16

Innowacyjny system planowania i analiz dla działu HR

System controllingu personalnego, który implementuje procesy budżetowania, prognozowania i raportowania oraz pozwala na integrację z dowolnym systemem kadrowo-płacowym.
Wybierz narzędzie, który w krótkim czasie pomoże zbudować nowoczesne procesy controllingu personalnego w Twojej firmie!

Planowanie zatrudnienia

Porzuć Excel jako narzędzie, w którym powstaje plan zatrudnienia! Wystartuj proces budżetowy z aktualną listą pracowników i dostosuj ją planując nowe wakaty, zmiany personalne czy absencje długoterminowe. Zaangażuj w planowanie menedżerów operacyjnych wprowadzając kontrolowany proces autoryzacji wakatów.

Budżetowanie wynagrodzeń

Elastycznie nanoś zmiany na siatce płac. Uwzględnij planowane podwyżki i awanse w budżecie wynagrodzeń. Usprawnij komunikację z biznesem dzięki połączeniu centralnego planowania podwyżek ogólnofirmowych i możliwości indywidualnego budżetowania wynagrodzeń poszczególnych pracowników.

Składniki wynagrodzeń ujęte w budżecie

Wykorzystaj FlexiReporting do stworzenia kompletnego budżetu wynagrodzeń. Uwzględnij w modelu możliwości planowania dodatków funkcyjnych, dodatków nocnych, nadgodzin i innych składników zgodnie z obowiązującym regulaminem wynagradzania.

Wymiana danych z budżetem controllingu

Wybierz rozwiązanie oferujące spójne środowisko realizacji procesów planowania i raportowania dla HR oraz controllingu. Automatycznie agreguj budżet kosztów osobowych do struktur raportowania finansowego. Konwertuj budżet kadrowy na wymiary raportowania finansowego odpowiednio przypisując pracowników do Centrów Kosztowych, z opcją częściowej alokacji danej osoby do różnych jednostek organizacyjnych.

Wersjonowanie budżetów i prognoz

Popraw elastyczność budżetowania HR dzięki możliwości tworzenia wielu wersji planu. Przechowuj w systemie historię zmian planu zatrudnienia i wynagrodzeń, by zapewnić transparentność procesu przygotowania budżetu HR. Zyskaj możliwość tworzenia alternatywnych wariantów budżetu HR oraz symulacji i analiz w procesie prognozowania.

Integracja z systemami kadrowo-płacowymi

Optymalizuj budżetowanie i raportowanie danych HR korzystając z integracji z systemem kadrowo-płacowym. Zautomatyzuj przetwarzanie kartoteki pracowników oraz listy płac z zachowaniem pełnego szyfrowania wrażliwych danych
o wynagrodzeniach pracowników.

Rezerwy na premie kwartalne i roczne

Zautomatyzuj planowanie i rozliczanie premii regulaminowych. Skorzystaj z predefiniowanych mechanizmów systemu by lepiej i sprawniej wyliczać rezerwy na premie kwartalne i roczne. Zagwarantuj spójność budżetów i prognoz z danymi wykonania dzięki wykorzystaniu zunifikowanych algorytmów FlexiReporting.

Budżetowanie narzutów i składek

Szybciej i lepiej planuj koszty ZUS i PPK korzystając ze wbudowanych kalkulacji FlexiReporting. Zastąp formuły arkusza kalkulacyjnego dokładnymi wyliczeniami systemowymi. Zyskaj pewność poprawności kalkulacji narzutów na ubezpieczenie społeczne niezależnie od rodzaju współpracy (umowy o pracę, zlecenia, kontraktu menedżerskiego, B2B).

Planowanie pozostałych kosztów pracowniczych

Stwórz zintegrowane rozwiązanie, które wesprze budżetowanie i prognozowanie wszystkich kosztów związanych z pracownikami. Wykorzystaj FlexiReporting do planowania benefitów (ubezpieczenia na życie, abonamenty medyczne) oraz kosztów stanowiskowych (samochody służbowe, szkolenia, licencje stanowiskowe).

Monitorowanie realizacji budżetu HR

Monitoruj realizację budżetu wynagrodzeń z zachowaniem pełnej transparentności i analityki. Skorzystaj z predefiniowanych raportów, które precyzyjnie identyfikują efekty nowych etatów czy podwyżek. Analizuj odchylenia budżetowe na poziomie każdego pracownika, by błyskawicznie odpowiadać na pytania ze strony biznesu.

Pełna integracja z MS Excel

Controlling personalny może być prosty i efektywny. Zobacz, jak intuicyjne i przyjazne dla użytkownika może być narzędzie do planowania i analiz

Dlaczego warto?

Budżetowanie zatrudnienia
i kosztów osobowych

Wybierz system analityczny, który wesprze Cię w przygotowaniu planu zatrudnienia i budżetu wynagrodzeń. Zintegruj planowanie i raportowanie z obecnym systemem dla większej automatyzacji i transparentności procesu.

Dopasowanie do lokalnych regulacji

Zwiększ dokładność kalkulacji budżetowych dzięki wykorzystaniu predefiniowanych mechanizmów. Planuj narzuty na wynagrodzenia (ZUS, PPK) za pomocą modelu implementującego obowiązujące reguły naliczania składek ubezpieczenia społecznego

Integracja z controllingiem finansowym

Zyskaj komfort pracy na spójnych danych controllingu i HR. Zautomatyzuj transfer budżetu HR do struktur raportowania finansowego. Wykorzystaj system do transparentnego uzgodnienia listy płac do raportów księgowych.

Poznaj program do controllingu personalnego idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy. W wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.

Marcin Radziszewski. Dyrektor Finansowy, PBKM S.A.

Przeczytaj więcej o controllingu personalnym

Nasz blog to wartościowe i rzetelne źródło wiedzy o controllingu firmie.
Przeczytaj artykuły i poradniki przygotowane przez ekspertów.

system controllingowy / PowerBI w controllingu
Business Intelligence

Power BI w controllingu – czego potrzebujesz do skutecznego raportowania

Jak technologia wspomaga raportowanie i wizualizację danych? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy działanie Power BI. Prezentujemy zarówno zalety, jak i wady, a także koszty związane z wdrożeniem.

Poruszamy również temat różnic i przewag między Power BI a Microsoft Excel oraz FP&A. Opisujemy także wyzwania i aspekty integracji danych w kontekście wdrożenia.

FlexiSolutions / system do budżetowania / czym zajmuje się controlling
Controlling

Czym zajmuje się controlling? – lista top 7 procesów 

Jaka jest istota i zakres działań controllingu? Przedstawiamy szczegółową listę procesów controllingu, które mogą posłużyć zarówno doświadczonym menedżerom, jak i pracownikom działów kontrolingowych do lepszego zrozumienia, mapowania i optymalizacji obecnych procesów biznesowych.

Zobacz, jak właściwie zrozumiany i wdrożony controlling może przyczynić się do lepszego zarządzania i rozwoju Twojej firmy.

case studies / controlling w firmie / czym zajmuje sie controlling
Controlling

Po co w firmie jest controlling?

Czasami proste pytania ukrywają skomplikowane odpowiedzi, zwłaszcza gdy dotyczą one roli controllingu w firmie. Zamiast zagłębiać się w akademickie definicje, postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment i zapytać ekspertów: 'Po co w firmie jest controlling?’.

Odpowiedzi, które otrzymaliśmy, rzucają nowe światło na to zagadnienie, przedstawiając różnorodne perspektywy i pokazując, jak kluczowy może być controlling dla zarządzania, planowania i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.

trendy w controllingu
Controlling

Trendy w controllingu na rok 2024

Rok 2024 rzuca nowe wyzwania w dziedzinie controllingu, skupiając się na szybkości i transparentności. Te dwa aspekty są kluczowe dla controllerów finansowych, którzy są partnerami biznesowymi dla Zarządu i kadry menedżerskiej.
W naszym artykule przyglądamy się wpływowi tych trendów na codzienną pracę i strategiom, które można zastosować, aby sprostać tym wyzwaniom.

controlling w firmie produkcyjnej
Controlling

WEBINAR: Controlling w firmie produkcyjnej

Poznaj najlepsze praktyki controllingu w firmach produkcyjnych podczas bezpłatnego webinaru. Eksperci branżowi podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc Ci zwiększyć efektywność produkcji i zoptymalizować koszty.

alokacja kosztów narzędzia / alokacja kosztów w controllingu
Alokacja kosztów

Alokacja kosztów – narzędzia do rozliczania kosztów

Alokacja kosztów to kluczowy element zarządzania finansami w każdej firmie. Artykuł omawia różne narzędzia do rozliczania kosztów i pomaga zdecydować, które z nich będzie najbardziej efektywne: czy tradycyjny arkusz Excel, zaawansowany system ERP, czy specjalistyczny system controllingowy. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki oraz porady ekspertów na temat wyboru i implementacji narzędzi, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twojej organizacji w kontekście alokacji kosztów.

System do planowania zatrudnienia i kosztów osobowych

FlexiReporting to specjalistyczny system raportowania zarządczego, budżetowania, prognozowania i konsolidacji. Rozwiązanie posiada dedykowany moduł kontrollingu HR, który wspiera procesy analityczne dla obszaru zatrudnienia i wynagrodzeń.

Centralne repozytorium dla raportów kadrowo-płacowych

Rozwiązanie zapewnia efektywny przepływ informacji zarządczej pomiędzy menedżerami operacyjnymi a HR Business Partners oraz pracownikami działu Compensation & Benefits. System tworzy zunifikowane źródło danych dla spójnego raportowania danych ACTUAL, BUDGET i FORECAST na poziomie pojedynczego pracownika. Dzięki temu wszyscy interesariusze zyskują możliwość pracy na zintegrowanych, wiarygodnych i szczegółowych danych. FlexiReporting gwarantuje nie tylko integralność, ale również poufność danych. Dane osobowe i szczegóły wynagrodzeń są szyfrowane i zabezpieczane przez nieautoryzowanym dostępem.

Planowanie zatrudnienia

Pierwszym typowym etapem budżetowania HR jest przygotowanie planu zatrudnienia. System automatyzuje przygotowanie formatek planistycznych dla kierowników jednostek organizacyjnych. W przypadku gdy menedżerowie operacyjni są zaangażowani w proces budżetowania zatrudnienia system udostępni im formularze, za pomocą których będą mogli zaplanować nowe wakaty, awanse czy długoterminowe nieobecności.

Dane te podlegają konsolidacji w systemie, zaś osoby odpowiedzialne za współpracę z biznesem po stronie HR zyskują narzędzie do sprawnej rewizji. Oczywiście system umożliwia również wprowadzanie ewentualnych korekt i uzupełnień na poziomie globalnym. Tak przygotowany budżet zatrudnienia może być dalej wykorzystany w procesie planowania.

Budżetowanie wynagrodzeń i kosztów osobowych

FlexiReporting posiada wbudowane mechanizmy wspierające przygotowanie kompletnego budżetu wynagrodzeń i kosztów osobowych. Oprogramowanie stanowi rozszerzenie dla funkcjonalności i możliwości systemów kadrowo-płacowych.

Po pierwsze model budżetowy HR implementowany za pomocą FlexiReporting w pełni wspiera przygotowanie budżetu wynagrodzeń zasadniczych. Budżetowanie płac jest w pełni zintegrowane z planem zatrudnienia, z nowe wakaty, absencje czy awanse są bezpośrednio ujmowane w budżecie payroll. FlexiReporting umożliwia oczywiście planowanie podwyżek. Projektując model budżetowania w systemie z łatwością zdefiniujesz formularze do wprowadzenia parametrów dla podwyżek ogólnofirmowych i indywidualnych.

Po drugie system controllingu HR FlexiReporting wspiera budżetowanie wszystkich pozostałych składników wynagrodzeń. Na przykład konfigurowalne reguły planistyczne umożliwiają stworzenie modelu dla planowania dodatków, nadgodzin czy ryczałtów. Co więcej system posiada predefiniowany model planowania i kalkulacji premii regulaminowych. Dzięki niemu w systemie odwzorujesz warunki dla premii kwartalnych i rocznych, na podstawie których wyliczone będą indywidualne wartości budżetu premiowego dla każdego z pracowników.

Raportowanie KPI działu HR

FlexiReporting wspiera raportowanie wskaźników zatrudnienia, wynagrodzeń i kosztów osobowych. Przetwarzanie danych kadrowo-płacowych w systemie analitycznym pozwala dodatkowo na wyliczenie „twardych” KPI HR. System pomoże Ci w automatyzacji raportowania podstawowych parametrów takich jak Headcount czy FTE. Monitorowanie liczby pracowników czy etatów to jednak tylko część dostępnych możliwości.
Dla przykładu system może być wykorzystany do raportowania wskaźnika absencji (liczba dni absencji dzielona przez liczbę dostępnych dni roboczych wszystkich pracowników). Rozwiązanie pozwala również na kalkulację wskaźników rotacji pracowników. Wykorzystanie danych importowanych z kartoteki pracowników pozwala również na raportowanie struktury zatrudnienia w przekroju płci, wieku czy stanowiska. System w pełni wspiera analitykę z wykorzystaniem uniwersalnych klasyfikacji stanowisk pracy (np. zgodnie z siatką Hay Guide Chart). Te ostatnie informacje mogą posłużyć choćby do wyliczenia wskaźnika wewnętrznych awansów kierowniczych.

Integracja z systemem kadrowo-płacowym

FlexiReporting jest systemem analitycznym dla działu HR. Rozwiązanie wymaga integracji z ewidencją kadrową przedsiębiorstwa. Dla automatyzacji procesów budżetowania i raportowania HR konieczne jest wykorzystanie danych z listy płac i kartoteki pracowników. Odpowiednie informacje mogą być importowane w postaci plików XLSX/CSV jako gotowe raporty z systemu kadrowo-płacowego. Jest to najszybsza i najprostsza opcja integracji, która nie wymaga zaangażowania ze strony działu IT.
Alternatywnie istnieje możliwość bezpośredniej integracji z systemem HR. W tym wariancie zestawiane jest połączenie obsługujące automatyczny transfer danych. Bezpośrednia integracja z systemem kadrowo-płacowym pozwala na odświeżanie danych w godzinach nocnych oraz na żądanie użytkownika. Uruchomienie odpowiedniego zadania obliczeniowego FlexiReporting inicjuje proces przetwarzania danych, dzięki któremu raporty analityczne i formatki budżetowe zawierają kompletne i aktualne dane wszystkich pracowników, zgodnie z aktualnym stanem zarejestrowanym w module HR.
FlexiReporting to specjalistyczny system do raportowania, budżetowania i prognozowania, zapewniający jednocześnie szerokie możliwości w zakresie raportowania zarządczego wyników finansowych, alokacji kosztów oraz konsolidacji finansowej Grup Kapitałowych.