FlexiSolutions

Blog o controllingu i sprawozdawczości finansowej

Nasz blog to wartościowe i rzetelne źródło wiedzy dla osób zainteresowanych controllingiem i sprawozdawczością finansową.
Przeczytaj artykuły i poradniki przygotowane przez ekspertów i praktyków z zakresu raportowania, budżetowania, prognozowania, alokacji kosztów i analizy danych finansowych i operacyjnych.

Naszym celem jest ułatwienie Wam zrozumienia kluczowych procesów finansowych. Dowiedz się, jak je udoskonalić i jak efektywnie wykorzystać nowoczesne narzędzia w celu dokładniejszego i bardziej przejrzystego raportowania.

Ale to nie wszystko. Zainspiruj się licznymi case study, które czerpią z prawdziwych doświadczeń i wyzwań. Nasze praktyczne przykłady rzucają światło na różnorodne aspekty branży i oferują konkretne rozwiązania dla wyzwań, z którymi można się spotkać w codziennej pracy.

FlexiReporting kariera
Controlling

Narzędzia IT w praktyce controllingu 2024

Zapraszamy do udziału w ankiecie, badającej praktyki controllingu w przedsiębiorstwach. Ankieta składa się z 8 pytań i została tak zaprojektowana, by zgromadzić dane, które pomogą nam zaoferować praktyczne wskazówki i inspiracje dla specjalistów controllingu. Każda odpowiedź, to cegiełka, zwiększająca wiarygodność i użyteczność wyników. Wasze doświadczenia i opinie są dla nas nieocenione, gdyż umożliwią zbudowanie wiarygodnych wyników i pełniejszego obrazu praktyk controllingu w Polsce.

FlexiSolutions słowniczek
Controlling

Słowniczek pojęć controllingowych

Poznaj kluczowe terminy i pojęcia niezbędne każdemu specjaliście działającemu w obszarze finansów i zarządzania. Obejmuje on różnorodne pojęcia oraz wyjaśnienia kluczowych terminów związanych z controllingiem, co ułatwia ich zrozumienie i efektywne zastosowanie w codziennej praktyce.

system controllingowy / PowerBI w controllingu
Business Intelligence

Power BI w controllingu – czego potrzebujesz do skutecznego raportowania

Jak technologia wspomaga raportowanie i wizualizację danych? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy działanie Power BI. Prezentujemy zarówno zalety, jak i wady, a także koszty związane z wdrożeniem.

Poruszamy również temat różnic i przewag między Power BI a Microsoft Excel oraz FP&A. Opisujemy także wyzwania i aspekty integracji danych w kontekście wdrożenia.

FlexiSolutions / system do budżetowania / czym zajmuje się controlling
Controlling

Czym zajmuje się controlling? – lista top 7 procesów 

Jaka jest istota i zakres działań controllingu? Przedstawiamy szczegółową listę procesów controllingu, które mogą posłużyć zarówno doświadczonym menedżerom, jak i pracownikom działów kontrolingowych do lepszego zrozumienia, mapowania i optymalizacji obecnych procesów biznesowych.

Zobacz, jak właściwie zrozumiany i wdrożony controlling może przyczynić się do lepszego zarządzania i rozwoju Twojej firmy.

case studies / controlling w firmie / czym zajmuje sie controlling
Controlling

Po co w firmie jest controlling?

Czasami proste pytania ukrywają skomplikowane odpowiedzi, zwłaszcza gdy dotyczą one roli controllingu w firmie. Zamiast zagłębiać się w akademickie definicje, postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment i zapytać ekspertów: 'Po co w firmie jest controlling?’.

Odpowiedzi, które otrzymaliśmy, rzucają nowe światło na to zagadnienie, przedstawiając różnorodne perspektywy i pokazując, jak kluczowy może być controlling dla zarządzania, planowania i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.

PowerBi narzędzie
Business Intelligence

PowerBI jako narzędzie działu controllingu

Power BI to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych firm poszukujących efektywnych rozwiązań w analizie danych i raportowaniu.
Zaczniemy od porównania z Excel i FP&A, przez omówienie wyzwań wdrożeniowych, aż do case study z analityki biznesowej. Zobacz nagranie z wydarzenia.

Podsumowanie roku
Pozostałe

Podsumowanie roku 2023 w FlexiSolutions

Początek nowego roku to doskonała okazja do tego, by podsumować to co wydarzyło się we FlexiSolutions w 2023 roku. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd najważniejszych osiągnięć w kontekście różnych obszarów działalności spółki

trendy w controllingu
Controlling

Trendy w controllingu na rok 2024

Rok 2024 rzuca nowe wyzwania w dziedzinie controllingu, skupiając się na szybkości i transparentności. Te dwa aspekty są kluczowe dla controllerów finansowych, którzy są partnerami biznesowymi dla Zarządu i kadry menedżerskiej.
W naszym artykule przyglądamy się wpływowi tych trendów na codzienną pracę i strategiom, które można zastosować, aby sprostać tym wyzwaniom.

wpływ mssf
MSSF 16

Wpływ MSSF 16 na sprawozdanie finansowe

Adaptacja MSSF jako standardu rachunkowości wpływa na przedstawienie wartości w sprawozdaniach finansowych, szczególnie w kontekście leasingu i najmu według MSSF16.

Artykuł analizuje te zmiany, wskazując, jak norma ta modyfikuje bilans, rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie przepływów pieniężnych, podkreślając kluczowe różnice i nowe wyzwania w sprawozdawczości finansowej.

controlling w firmie produkcyjnej
Controlling

WEBINAR: Controlling w firmie produkcyjnej

Poznaj najlepsze praktyki controllingu w firmach produkcyjnych podczas bezpłatnego webinaru. Eksperci branżowi podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc Ci zwiększyć efektywność produkcji i zoptymalizować koszty.

Budżetowanie w grupie kapitałowej
Budżetowanie

Budżetowanie w Grupie Kapitałowej

Budżetowanie w ramach Grup Kapitałowych jest procesem skomplikowanym, który wymaga uwzględnienia struktury grupy, różnorodności modeli biznesowych poszczególnych spółek, walut, transakcji wewnętrznych i różnic kulturowych.

Wiele firm z tego powodu ogranicza się do planowania na poziomie indywidualnych spółek, pomimo że skonsolidowany budżet jest kluczowy dla efektywnego zarządzania finansami całej Grupy. W artykule eksplorowane są wyzwania związane z budżetowaniem w grupach oraz przedstawiane są najlepsze praktyki w tym obszarze.

skonsolidowany bilans / system controllingu HR
Konsolidacja

Jak sporządzić skonsolidowany bilans?

Zastanawiasz się, jak skutecznie sporządzić skonsolidowany bilans w swojej firmie? Poznaj nasz praktyczny przewodnik, który krok po kroku prowadzi przez cały proces. Dowiedz się, jakie korekty nałożyć na jednostkowe bilanse spółek podlegających konsolidacji, aby zyskać dokładny i rzetelny obraz finansów całej grupy kapitałowej.

Korekty konsolidacyjne / kariera
Konsolidacja

Korekty konsolidacyjne – przykłady

Zdobądź konkretne wskazówki i przykłady, które pomogą Ci w efektywnym i precyzyjnym przygotowaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Zrozum i zastosuj korekty konsolidacyjne w praktyce.

Dowiedz się, jak przeprowadzać korekty kapitałowe, wyłączać rozrachunki wzajemne i eliminować zyski lub straty ujęte w aktywach. Przeczytaj poradnik dla profesjonalistów w dziedzinie finansów i controllingu, zajmujących się tworzeniem skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

konsolidacja sprawozdań finansowych Excel / system controllingu HR
Konsolidacja

Konsolidacja sprawozdań finansowych – Excel czy program do konsolidacji?

Konsolidacja sprawozdań finansowych w Excel ma szereg ograniczeń. Poznaj 4 główne problemy, które rozwiążesz dzięki zastąpieniu arkusza kalkulacyjnego specjalistycznym oprogramowaniem do konsolidacji sprawozdań. Zobacz przykłady zastosowań FlexiReporting, które pomogą Ci zoptymalizować proces konsolidacji w Twojej firmie.

webinar MSSF - nagranie
MSSF 16

WEBINAR: MSSF 16

Dowiedz się o kluczowych założeniach prezentacji leasingu, najmu i dzierżawy Przyjrzyj się inicjalnej wycenie kontraktu i odkryj praktyczne przykłady kalkulacji. Od zmian w opłatach, przez przedłużenie umowy, aż po aktualizacje stóp dyskontowych. Zobacz nagranie

Badanie sprawozdania finansowego
Accounts reconciliation

Badanie sprawozdania finansowego – jak ograniczyć ryzyko

Badanie sprawozdania finansowego to proces, który wymaga precyzji, wnikliwości i dogłębnej analizy. Kluczowe jest zrozumienie, że to nie tylko zestawienie liczb, ale także historia, strategia i potencjał firmy. Poprzez dokładne przeanalizowanie danych, wskaźników i trendów, inwestorzy oraz interesariusze zyskują lepszy obraz sytuacji finansowej firmy, co przekłada się na mądrzejsze decyzje inwestycyjne i strategiczne.

alokacja kosztów metody
Alokacja kosztów

Metody alokacji kosztów w controllingu

W systemie controllingu projekt, traktowany jako centrum zysku, powinien zbierać wszystkie koszty związane z jego prowadzeniem. Podobnie jak w działalności produkcyjnej tu również możemy podzielić koszty na bezpośrednie (ponoszone w związku z zadaniami wynikającymi z planu projektu) oraz pośrednie – narzuty kosztów jednostek i działań wspierających zapewniających wsparcie techniczne i organizacyjne dla wszystkich zleceń realizowanych przez firmę.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe
MSSF 16

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe według MSSF

Jak przygotować skonsolidowane sprawozdanie finansowe według MSSF? Porównanie różnic konsolidacji sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości i MSR/MSSF.

Metody konsolidacji sprawozdań finansowych / cash flow - przepływy pieniężne
Konsolidacja

Metody konsolidacji sprawozdań finansowych

Odkryj różne metody konsolidacji sprawozdań finansowych i dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dla Twojej firmy. Porównanie metod pełnej, proporcjonalnej i prawa własności zgodnie z UoR i MSSF. Doskonałe źródło wiedzy dla profesjonalistów finansów i controllingu.

PowerBI w controllingu / controlling finansowy / alokacja kosztów narzędzia / alokacja kosztów w controllingu
Alokacja kosztów

Alokacja kosztów – narzędzia do rozliczania kosztów

Alokacja kosztów to kluczowy element zarządzania finansami w każdej firmie. Artykuł omawia różne narzędzia do rozliczania kosztów i pomaga zdecydować, które z nich będzie najbardziej efektywne: czy tradycyjny arkusz Excel, zaawansowany system ERP, czy specjalistyczny system controllingowy.
Znajdziesz tu praktyczne wskazówki oraz porady ekspertów na temat wyboru i implementacji narzędzi, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twojej organizacji w kontekście alokacji kosztów.

najem powierzchni mssf16 / klienci
MSSF 16

MSSF 16 – leasing, najem powierzchni, użytkowanie wieczyste

W tym wpisie odpowiemy na pytania dotyczące poprawnej prezentacji leasingu, najmu powierzchni biurowej i użytkowania wieczystego gruntów zgodnie z MSSF 16. Pokażemy, jak wycenić aktywo i zobowiązanie dla różnych typów umów.

Business Inteligence / czym zajmuje sie controlling / system do konsolidacji
Konsolidacja

System do konsolidacji finansowej – korzyści

Wzrost grup kapitałowych doprowadza do momentu, kiedy spółki mają dużą motywację do zastąpienia arkuszy Excel specjalistycznym systemem do konsolidacji. Jakie korzyści niesie ze sobą taka inwestycja w nowe rozwiązanie IT?
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych usprawnień, które mogą stanowić cele szczegółowe w procesie wyboru i uruchomienia systemu do konsolidacji finansowej.

narzędzie - controlling, mssf-16, konsolidacja
Budżetowanie

Wdrożenie systemu informatycznego do budżetowania

Zanim spółka zacznie wdrażać system informatyczny do budżetowania warto podsumować kilka kwestii. Jak system do budżetowania wspomaga prace kontrolera? Na ile kokpity menedżerskie mogą wspomóc pracę managera? Jakie trudności można napotkać podczas takiego wdrożenia i jak skutecznie spółka może się do niego przygotować?

FlexiSolutions / system do budżetowania / czym zajmuje się controlling
Budżetowanie

System do budżetowania – zastosowania i przykłady

Zaawansowane i wszechstronne systemy budżetowe, które pozwalają na precyzyjne dopasowanie modeli planowania do indywidualnych procesów i struktury danej organizacji, są kluczowe dla współczesnych kontrolerów finansowych i ich firm.

Poszukując optymalnego rozwiązania budżetowego, przedsiębiorstwa koncentrują się na kluczowych aspektach procesu budżetowania, które są dla nich najważniejsze.

wskaźniki KPI HR / Controlling personalny
Controlling

KPI HR – przykłady wskaźników stosowanych w obszarze zasobów ludzkich

Kluczowe Wskaźniki Efektywności znajdują zastosowanie w różnych obszarach przedsiębiorstwa. Jednym z typowych kontekstów wykorzystania KPI są zasoby ludzkie.

Wskaźniki te umożliwiają firmom monitorowanie i analizę skuteczności zarządzania personelem, od procesu rekrutacji po retencję pracowników. Dzięki nim dział HR może zoptymalizować swoje działania, co przekłada się na lepsze wyniki operacyjne całego przedsiębiorstwa.

controlling projektów / planowanie sprzedaży
Controlling

Metody planowania sprzedaży – top-down, bottom-up czy middle-out?

Wybór metody planowania sprzedaży ma kluczowe znaczenie dla efektywności strategii biznesowej. Każda z nich – top-down, bottom-up oraz middle-out – ma swoje unikalne cechy. Zrozumienie tych metod i dopasowanie ich do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa jest kluczem do sukcesu. Dowiedz się, jak dostosować technikę planowania do modelu biznesowego Twojej firmy, aby maksymalnie zwiększyć efektywność sprzedaży.

webinar
Budżetowanie

WEBINAR: Narzędzia controllingu HR

Unikalne warsztaty online dopasowane do potrzeb kontrolerów i analityków HR. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie polecane dla wszystkich, którzy szukają inspiracji dla optymalizacji i automatyzacji raportowania, budżetowania i prognozowania zatrudnienia oraz kosztów osobowych.

Demand Planning
Controlling

Demand Planning – proces planowania popytu

Optymalizacja procesu Demand Planning pozwala dokładnie przewidzieć zapotrzebowanie klientów na produkty, co przekłada się na konkretne korzyści dla przedsiębiorstwa. FlexiReporting staje się niezastąpionym narzędziem w efektywnej implementacji i optymalizacji procesów Demand Planning.

Cash Flow - blog2
Controlling

Prognozowanie Cash Flow – różnice w planowaniu metodą pośrednią i bezpośrednią

Prognoza Cash Flow stanowi w firmie istotne narzędzie dyrektorów finansowych. Dobrze przygotowany Cash Flow zarówno w wariancie bezpośrednim jak i pośrednim pozwala na efektywne zarządzanie płynnością firmy. Czym w praktyce różni się podejście pośrednie i bezpośrednie do raportowania i planowania przepływów pieniężnych?

system controllingu / KPI
Controlling

Kluczowe wskaźniki efektywności – projektowanie KPI

Kluczowe Wskaźniki Efektywności, czyli KPI (Key Performance Indicators), to nieodłączny element zarządzania finansami i operacjami w każdej nowoczesnej organizacji. Niezależnie od branży, KPI pomagają w ocenie wyników, identyfikacji słabych punktów i usprawnieniu procesów decyzyjnych. Dla działów controllingu i sprawozdawczości w dużych spółkach, gdzie decyzje często podejmuje CFO, główny księgowy czy specjaliści ds. rachunkowości, właściwy wybór i monitorowanie KPI jest kluczowe.

cash flow
Controlling

Przepływy pieniężne a zarządzanie płynnością firmy

Optymalizacja zarządzania finansami z prognozą Cash Flow! Kluczowe narzędzie każdego CFO to precyzyjna prognoza przepływów pieniężnych. Dzięki dokładnemu planowaniu Cash Flow w krótkim i średnim okresie, menedżerowie mają pełną kontrolę nad płynnością finansową przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jak skutecznie tworzyć budżet i prognozy Cash Flow, które stanowią solidne wsparcie dla decyzji biznesowych.

FlexiSolutions / program do sprawozdań finansowych / controlling finansowy
Budżetowanie

Funkcje programu do budżetowania

Nowoczesny controlling w dużej spółce wymaga profesjonalnych narzędzi. Program do budżetowania to klucz do efektywnego i precyzyjnego zarządzania finansami.

Jak działają programy do budżetowania? Czym różni się program do budżetowania od arkusza kalkulacyjnego? Dowiedz się, jakie funkcje i korzyści przynosi wdrożenie takiego rozwiązania.

KPI - wskaźniki efektywności blog
Controlling

Wskaźniki efektywności biznesu z perspektywy controllingu

Koniec roku to idealny czas, aby spojrzeć z boku na obecnie funkcjonujące procesy i narzędzia controllingu w firmie. Warto zastanowić się czy są one właściwe do aktualnych potrzeb biznesu. Co może być priorytetem dla działów controllingu w nadchodzącym roku? Jak istotną rolę stanowią dla organizacji wskaźniki efektywności?

optymalizacja controllingu
Budżetowanie

Optymalizacja controllingu w firmie

Optymalizacja controllingu jest kluczowa dla efektywnego zarządzania finansami i operacjami w dużych korporacjach. Wdrażanie zaawansowanych systemów IT dla controlling jest niezbędne w tym procesie.

Zintegrowane z istniejącymi systemami ERP, nasze rozwiązania informatyczne umożliwiają sprawne zbieranie i analizowanie danych operacyjnych oraz finansowych, zapewniając przejrzystość i kontrolę nad kondycją ekonomiczną firmy.

system controllingowy / PowerBI w controllingu
Controlling

System controllingowy – jaki wybrać?

Sprawny system controllingu to podstawa efektywnie działającego działu controllingu i generowania odpowiedniej informacji zarządczej. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować pracę kontrolerów i analityków.

Właściwie przetworzone dane umożliwią skuteczne planowanie, kierowanie, kontrolowanie oraz motywowanie, które przełoży się na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących operacyjnych i strategicznych działań w przedsiębiorstwie.

Planowanie wynagrodzeń
Budżetowanie

Planowanie i budżetowanie wynagrodzeń w przedsiębiorstwie

Przygotowanie budżetu kosztów pracy wymaga uwzględnienia wszystkich składników wpływających na łączne koszty pracodawcy związane z wynagrodzeniami. Punktem wyjścia jest oczywiście plan zatrudnienia i budżet wynagrodzeń – każdemu pracownikowi należy się pensja zgodnie z umową. Jednak zwyczajowo pod pojęciem budżetu wynagrodzeń kryje się zdecydowanie więcej niż zasadnicze uposażenie pracownika.

alokacja kosztów narzędzia / alokacja kosztów w controllingu
Alokacja kosztów

Alokacja kosztów w systemie controllingu

Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych u użytkowników systemu FlexiReporting pokazują, że alokacja kosztów stanowi ważny element w modelach controllingu dużych i średnich firm. Alokacja kosztów jest narzędziem pomagającym zrozumieć rentowność. Możliwość odpowiedzi na pytanie „gdzie lub na czym zarabiamy jako firma?” ma fundamentalne znaczenie dla poprawy efektywności i wyznaczaniu kierunków rozwoju biznesu. Kierownictwo firmy potrzebuje tych informacji, a finanse i controlling muszą znaleźć sposób, by je dostarczać. W praktyce nie da się wszystkich informacji rejestrować „u źródła” na poziomie klientów, produktów czy projektów, to jedynym sposobem jest zastosowanie modeli takich jak alokacja kosztów.

controlling projektów
Controlling

Controlling projektowy a rozpoznawanie przychodów

Firmy realizujące projekty często napotykają wyzwanie związane z nie synchronizacją fakturowania przychodów i ponoszenia kosztów związanych z danym kontraktem.

Aby zapewnić płynność finansową, przedsiębiorstwa dążą do dopasowania harmonogramu płatności do postępu prac lub etapów dostarczania produktów.

Jednak indywidualnie negocjowane umowy mogą oferować różnorodne schematy rozliczeń, od zaliczek po pełne rozliczenie na zakończenie projektu. Takie podejście może wprowadzać znaczące zakłócenia w analizie rentowności projektów. Jak więc controlling projektowy radzi sobie z tym wyzwaniem?

controlling projektów / planowanie sprzedaży
Budżetowanie

Controlling projektów w firmie

W obliczu dynamicznego środowiska biznesowego, gdzie każdy projekt przynosi złożone wyzwania finansowe, controlling projektów staje się niezbędnym elementem zarządzania finansowego przedsiębiorstwa.

Eksperci z FlexiSolutions dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie wdrażania zaawansowanych systemów controllingu projektowego. Poznaj strategie pozwalające liderom projektów nie tylko dokładnie monitorować wyniki finansowe, ale także optymalizować procesy decyzyjne i zwiększać rentowność przedsięwzięć.
Dowiedz się, jak odpowiednio skonfigurowany controlling projektów może zapewnić lepszą przejrzystość finansową i strategiczną przewagę na rynku.

konsolidacja finansowa
Konsolidacja

Konsolidacja sprawozdań finansowych – książki które polecamy

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek – top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych – publikacje całościowo i obszernie omawiające problematykę konsolidacji finansowej, które łączą ze sobą teorię z praktyką.

zmiana umowy leasingu
MSSF 16

Zmiany umowy leasingu zgodnie z IFRS 16

Praktyczne przykłady rozpoznawania zmian w umowie leasingu zgodnie z regulacjami IFRS 16. W jakich przypadkach należy zmodyfikować pierwotną wycenę umowy? Kiedy i w jaki sposób zaprezentować zmianę zakresu leasingu jako nowy kontrakt?

ewidencja leasingu mssf16
MSSF 16

Korekty MSSF 16 w sprawozdaniach finansowych

Jak ewidencjonować korekty MSSF16 na potrzeby przygotowania sprawozdań finansowych? W praktyce, spółka może zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsza opcja to księgowanie leasingu MSSF16 na kontach księgi głównej. Drugim rozwiązaniem jest prowadzenie ewidencji leasingu MSSF16 poza systemem księgowym. Artykuł prezentuje ujęcie dla obu scenariuszy.

księgowanie MSSF16 / księgowanie najmu
MSSF 16

Księgowanie leasingu MSSF 16

W jakich przypadkach należy stosować MSSF 16? Jak prezentować umowy leasingu w sprawozdaniach finansowych leasingobiorcy by zapewnić zgodność raportowania z IFRS 16? Jak wyznaczyć wartość bieżącą aktywów i zobowiązań z tytułu leasingu?

Budżet kosztów osobowych
Budżetowanie

Budżet kosztów osobowych

Koszty związane z pracownikami: wynagrodzenia, świadczenia, benefity i inne koszty stanowiskowe stanowią w większości przedsiębiorstw istotny element ogółu kosztów. W dużych organizacjach, zatrudniających kilkaset lub więcej osób, planowanie zatrudnienia oraz budżetowanie wynagrodzeń to niezależny proces toczący się równolegle do przygotowania budżetu pozostałych kosztów przedsiębiorstwa.

planowanie top-down / budżetowanie w grupie kapitałowej
Budżetowanie

Planowanie top-down w praktyce

Zastanawiasz się nad efektywnością wdrażania strategii planowania Top-Down w Twojej organizacji? Nasz najnowszy artykuł dzieli się doświadczeniami z tego obszaru, demonstrując, jak kompleksowe podejście do planowania Top-Down może zrewolucjonizować Twój dział sprzedaży.

Od kształtowania narzędzi po kaskadowe rozprowadzanie celów budżetowych i wynikające stąd korzyści – zapraszamy do lektury, aby odkryć, jak takie planowanie może realnie wpłynąć na Twój biznes.

Symulacje i analizy
Budżetowanie

Symulacje i analizy w modelu prognozowania produkcji

Czy w systemie controllingu można zbudować model prognozowania produkcji? Przykład narzędzia do prognozowania operacyjnego stworzony dla działu logistyki polskiej części globalnego koncernu produkcyjnego pokazuje możliwości i korzyści związane z takim podejściem do rozwiązania problemu. W artykule przedstawiamy krótkie studium przypadku dla typowego problemu planowania produkcji.

budżetowanie centrów odpowiedzialności
Controlling

Budżet centrów odpowiedzialności – jak przygotować?

Jak stworzyć skuteczny budżet centrów odpowiedzialności? Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają uwagę na precyzyjne planowanie i monitorowanie kosztów. Kontrola kosztów z pomocą MPK angażuje menedżerów na różnych szczeblach. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiadamy na kluczowe pytania dotyczące efektywnego budżetowania w przedsiębiorstwie.

Planowanie kosztów pracowniczych
Budżetowanie

Planowanie kosztów pracowniczych – jak może pomóc system IT?

Planowanie kosztów wynagrodzeń pracowników stanowi istotny aspekt zarządzania finansowego każdej organizacji, a jego efektywność może być znacząco poprawiona dzięki zaawansowanym systemom IT. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają eksperci HR, którzy, dzięki precyzyjnemu uwzględnieniu wszystkich elementów kosztowych związanych z pracodawcą, wspierają proces planowania wynagrodzeń. W szczególności w dużych firmach, wykorzystanie specjalizowanych narzędzi IT staje się niezbędne dla efektywnego zarządzania kosztami zatrudnienia.

budżet kosztów
Budżetowanie

Czym jest budżet kosztów?

Budżet kosztów wyznacza ramy autonomii kierowników jednostek lub komórek organizacyjnych. Korzystając z miar finansowych definiuje ograniczenia, w których mogą się oni poruszać realizując cele i zadania podległych działów. W praktyce controllingu budżet kosztów odnosi się do kosztów działalności operacyjnej rejestrowanych kont „4” lub „5”.

controlling kosztów
Budżetowanie

Controlling kosztów wynagrodzeń – perspektywa finansów i HR

Czy raporty kosztów wynagrodzeń przygotowywane przez controlling i HR mogą zawierać różne wartości? Tak – i to bynajmniej nie z powodu błędu. Różnice w sposobie rejestracji i ewidencji kosztów w systemie kadrowo-płacowym i finansowo-księgowym sprawiają, że raporty syntetyczne budowane na podstawie tych dwóch źródeł danych mogą nie uzgadniać się wzajemnie. Co jest przyczyną tych różnic i jak zaprojektować procesy i narzędzia umożliwiające uzgodnienie tych dwóch strumieni raportowania?

prognoza sprzedaży dla nowych produktów
Budżetowanie

Prognoza sprzedaży nowych produktów – jak przygotować?

Teoria podkreśla znaczenie posiadania obszernych danych porównawczych przy tworzeniu prognoz sprzedaży nowych produktów.

Praktyczne estymacje powinny bazować na danych historycznych, zarówno własnych, jak i konkurencji, z uwzględnieniem aktualnych trendów rynkowych oraz unikalnych atutów i skuteczności naszej firmy. Jak zatem efektywnie zrealizować taką prognozę w rzeczywistości?

rozliczenie kosztów
Produkcja

Rozliczenie kosztów energii i wody na produkcję i administrację

W większości firm produkcyjnych konieczne jest rozliczenie kosztów mediów – energii elektrycznej, cieplnej oraz wody – na produkcję i administrację. Informacja ta niezbędna jest do prawidłowej kalkulacji kosztów wyrobów gotowych. W jaki sposób monitorować i rozliczać koszty mediów by uzyskać wiarygodną informację zarządczą?

Kategorie

Popularne

FlexiReporting kariera
Controlling

Narzędzia IT w praktyce controllingu 2024

Zapraszamy do udziału w ankiecie, badającej praktyki controllingu w przedsiębiorstwach. Ankieta składa się z 8 pytań i została tak zaprojektowana, by zgromadzić dane, które pomogą nam zaoferować praktyczne wskazówki i inspiracje dla specjalistów controllingu. Każda odpowiedź, to cegiełka, zwiększająca wiarygodność i użyteczność wyników. Wasze doświadczenia i opinie są dla nas nieocenione, gdyż umożliwią zbudowanie wiarygodnych wyników i pełniejszego obrazu praktyk controllingu w Polsce.

Czytaj więcej »
Budżetowanie w grupie kapitałowej
Budżetowanie

Budżetowanie w Grupie Kapitałowej

Budżetowanie w ramach Grup Kapitałowych jest procesem skomplikowanym, który wymaga uwzględnienia struktury grupy, różnorodności modeli biznesowych poszczególnych spółek, walut, transakcji wewnętrznych i różnic kulturowych.

Wiele firm z tego powodu ogranicza się do planowania na poziomie indywidualnych spółek, pomimo że skonsolidowany budżet jest kluczowy dla efektywnego zarządzania finansami całej Grupy. W artykule eksplorowane są wyzwania związane z budżetowaniem w grupach oraz przedstawiane są najlepsze praktyki w tym obszarze.

Czytaj więcej »
trendy w controllingu
Controlling

Trendy w controllingu na rok 2024

Rok 2024 rzuca nowe wyzwania w dziedzinie controllingu, skupiając się na szybkości i transparentności. Te dwa aspekty są kluczowe dla controllerów finansowych, którzy są partnerami biznesowymi dla Zarządu i kadry menedżerskiej.
W naszym artykule przyglądamy się wpływowi tych trendów na codzienną pracę i strategiom, które można zastosować, aby sprostać tym wyzwaniom.

Czytaj więcej »
alokacja kosztów metody
Alokacja kosztów

Metody alokacji kosztów w controllingu

W systemie controllingu projekt, traktowany jako centrum zysku, powinien zbierać wszystkie koszty związane z jego prowadzeniem. Podobnie jak w działalności produkcyjnej tu również możemy podzielić koszty na bezpośrednie (ponoszone w związku z zadaniami wynikającymi z planu projektu) oraz pośrednie – narzuty kosztów jednostek i działań wspierających zapewniających wsparcie techniczne i organizacyjne dla wszystkich zleceń realizowanych przez firmę.

Czytaj więcej »
FlexiSolutions słowniczek
Controlling

Słowniczek pojęć controllingowych

Poznaj kluczowe terminy i pojęcia niezbędne każdemu specjaliście działającemu w obszarze finansów i zarządzania. Obejmuje on różnorodne pojęcia oraz wyjaśnienia kluczowych terminów związanych z controllingiem, co ułatwia ich zrozumienie i efektywne zastosowanie w codziennej praktyce.

Czytaj więcej »
system controllingowy / PowerBI w controllingu
Business Intelligence

Power BI w controllingu – czego potrzebujesz do skutecznego raportowania

Jak technologia wspomaga raportowanie i wizualizację danych? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy działanie Power BI. Prezentujemy zarówno zalety, jak i wady, a także koszty związane z wdrożeniem.

Poruszamy również temat różnic i przewag między Power BI a Microsoft Excel oraz FP&A. Opisujemy także wyzwania i aspekty integracji danych w kontekście wdrożenia.

Czytaj więcej »

Dowiedz się więcej jak nasze rozwiązania pomogą usprawnić controlling w Twojej firmie